Alternatywne źródła pozyskiwania energii w ostatnich latach cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przyczyną takiej sytuacji jest nie tylko zwiększona świadomość ekologiczna i potrzeba dbania o środowisko naturalne, ale też korzyści finansowe, jakie płyną z zastosowania tego typu rozwiązań. Wciąż rosnące koszty energii elektrycznej, przekładające się na wysokość comiesięcznych rachunków, sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż fotowoltaiki lub kolektorów słonecznych, zwanych popularnie solarami. Który z tych systemów jest lepszy i na który warto się zdecydować?
W zgodzie z naturą i… budżetem
Pozyskiwanie energii ze słońca za pomocą fotowoltaiki lub kolektorów słonecznych jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Wpływ na to mają dwa czynniki. Pierwszym z nich, który bez wątpienia kieruje większością osób decydującą się na korzystanie z energii słonecznej, jest uniezależnienie się od cen energii elektrycznej, które wciąż rosną. Posiadanie własnego źródła energii pozwala korzystać z niej bez żadnych ograniczeń, a przede wszystkim bez obaw o wysokość rachunku. Wykorzystywanie energii pozyskiwanej ze słońca pozwala na spore oszczędności w domowym budżecie, które w skali całego roku powodują obniżenie wydatków o znaczną sumę.
Drugim czynnikiem, sprzyjającym zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami pozyskiwania energii, jest coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa. Wytwarzanie energii pochodzącej ze słońca w odróżnieniu od energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach nie wywołuje żadnych szkodliwych dla środowiska efektów ubocznych, co w obliczu wciąż postępującego globalnego ocieplenia i ogromnej skali zanieczyszczenia środowiska ma ogromne znaczenie. Odpowiedź na pytanie, czy warto, wydaje się więc być jednoznaczna. Problemem może być jednak to, który system wybrać – panele słoneczne czy solary? Bo choć obydwie technologie łączą wymienione czynniki, to jednak różni je sposób wykorzystywania nagromadzonej energii.
Fotowoltaika, czyli panele słoneczne w zastosowaniu
Panel fotowoltaiczny to sposób na pozyskanie energii, którą można następnie zasilać dowolne urządzenia elektryczne. Dzięki zastosowanej w nim technologii zaczerpnięta ze słońca energia trafia do falownika lub inwentera, dzięki czemu zostaje zamieniona w prąd stały, który może zostać wykorzystany na różne sposoby. Innymi słowy panel słoneczny produkuje prąd poprzez przemianę energii słonecznej w prąd stały, niezbędny do zasilenia urządzeń elektrycznych, co sprawia, że może mieć szerokie zastosowanie. System fotowoltaiczny oparty na panelach słonecznych staje się alternatywnym źródłem energii, które może w całości zastąpić prąd pozyskiwany z sieci elektrycznej.
Solary – sposób na kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne w odróżnieniu od paneli nie produkują energii, którą można zamienić w prąd stały, a jedynie energię cieplną. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu opartego na przechwyceniu przez absorber energii słonecznej, co umożliwia nagrzanie oraz przemieszczenie do zbiornika akumulacyjnego nośnika ciepła. W zbiorniku tym znajduje się woda użytkowa, która w ten sposób zostaje podgrzana. Zastosowanie tego systemu wykorzystuje się przede wszystkim do podgrzewania wody, a niekiedy również wspomagania centralnego ogrzewania domu.
W obliczu decyzji…
Decyzja o wyborze i montażu konkretnego systemu pozyskiwania energii powinna być zatem podyktowana tym, do czego ma ona służyć. Jeżeli ma stanowić alternatywę dla prądu, wówczas jedynym słusznym wyborem będą panele słoneczne. Jeśli zaś energia ma być źródłem ciepła, wówczas należy postawić na solary. Warto jednak rozważyć wybór alternatywnego źródła energii, bo zarówno jeden, jak i drugi pomaga sporo oszczędzić. I choć koszt montażu i paneli, i kolektorów słonecznych może wydawać się znaczny, jest to jednak z całą pewnością inwestycja, która w ostatecznym rozrachunku się opłaca. Dobrym pomysłem na zdobycie dodatkowych środków na montaż systemu może być kredyt gotówkowy. Dzięki różnorodności ofert różnych banków można wybrać tą najbardziej dopasowaną do własnych potrzeb.
Źródło:
n-energia.pl/fotowoltaika-a-solary-czym-sie-roznia
stiloenergy.pl/panele-fotowoltaiczne-czy-sloneczne-jaka-jest-roznica-miedzy-nimi