Czym są odnawialne źródła energii i co warto o nich wiedzieć?

Za źródła energii można uznać wiele rzeczy. Różne substancje, procesy czy zjawiska mogą dostarczyć energii elektrycznej. W Polsce prąd, który dostarczany jest w ramach sieci od elektrowni, głównie produkowany jest z węgla kamiennego i brunatnego.

Jednak z roku na rok zwiększa się udział energii elektrycznej wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii, a także rośnie zainteresowanie posiadaniem własnej instalacji, która umożliwi produkcję prądu na własne potrzeby czy też ogrzeje dom bez konieczności palenia w tradycyjnym piecu. Co warto wiedzieć o odnawialnych źródłach energii?

Odnawialne źródła energii – definicja

Co do zasady odnawialne źródła energii (OZE) to źródła energii, które mogą być długotrwale wykorzystywane bez spowodowania znacznego deficytu lub które ulegają odnowieniu w krótkim czasie. Są to źródła zarówno energii cieplnej, jak i energii elektrycznej.

Do OZE zaliczamy:

  • energię wiatru,
  • energię wodną,
  • energię geotermalną,
  • energię promieniowania słonecznego,
  • energię fal, pływów i prądów morskich,
  • energię otrzymywaną z biomasy, biopłynów i biogazu.

Przykładowo instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje do produkcji energii elektrycznej energię promieniowania słonecznego. Z kolei kominek na biomasę do wytworzenia energii cieplnej spala np. pellet drzewny, który wytwarzany jest z odpadów drzewnych, a więc nie produkuje zanieczyszczeń do atmosfery podczas spalania, a jego wytworzenie nie szkodzi środowisku naturalnemu.

Polecane  Energia słoneczna – jak powstaje i jak ją wykorzystać?

Energia odnawialna to tania energia

W kontekście opłacalności inwestycji w odnawialne źródła energii bardzo dużo mówi się o tym, ile można oszczędzić, korzystając z takiego nowoczesnego rozwiązania. Choćby inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwala na realne obniżenie rachunków za prąd i uzyskanie niezależności energetycznej. A ponadto ogranicza też inwazyjną ingerencję w środowisko naturalne.

Trzeba jednak wiedzieć, że choć za to, że Słońce codziennie świeci, nic nie płacimy, a więc uzyskana w ten sposób energia elektryczna czy cieplna dla budynku będzie darmowa, to sama instalacja pozwalająca na jej pozyskanie to solidna inwestycja.

W zależności od tego, jakie źródło energii odnawialnej nas interesuje i czy ma pełnić funkcję producenta energii elektrycznej, czy cieplnej, koszty inwestycji będą różne. Warto też wiedzieć, że OZE można ze sobą łączyć, aby uzyskać całkowitą niezależność energetyczną albo po prostu zmniejszyć rachunki.

Najczęstszym rozwiązaniem jest instalacja paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła. Jeden element zapewnia energię elektryczną dla budynku, a drugi produkuje energię cieplną, aby go ogrzać. A z racji tego, że pompa ciepła potrzebuje do pracy prądu, to ten pobierany jest z energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Można więc powiedzieć, że inwestując w te dwa elementy, zapewniamy sobie i prąd, i ciepło w całym budynku.

Niższe rachunki za prąd dzięki wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej

Mimo że koszt inwestycji w odnawialne źródła energii może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, to wciąż jest to opłacalna inwestycja, która w długim terminie będzie się zwracać. Z jednej strony zawsze warto podkreślać, że jest to wybór ekologiczny. Nie będziemy wydobywać zasobów naturalnych, niszcząc przy tym środowisko, a więc już choćby przez to będziemy je chronić. Korzystając z energii słońca czy wiatru, nic nie płacimy za jej użytkowanie, co również jest ogromną zaletą. Ale co ze zwrotem z inwestycji?

Polecane  Czym różnią się systemy fotowoltaiczne on grid i off grid? Który wybrać?

Prawidłowo dopasowana instalacja z odnawialnym źródłem energii będzie optymalnie odpowiadać na potrzeby energetyczne mieszkańców domu czy nawet zakładu produkcyjnego. Korzystając z instalacji fotowoltaicznej, będziemy produkować prąd na własne potrzeby. Nie będziemy więc pobierać energii elektrycznej z sieci od dostawcy lub będziemy robić to na mniejszą skalę niż dotychczas. Sprawia to, że można zapomnieć o rachunkach za prąd. Zatem oszczędność w skali roku wyniesie sumę rocznych rachunków za zużycie energii elektrycznej! Dla niektórych domów będzie to „zaledwie” 2400 złotych, a dla obiektów przemysłowych może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy!

Instalacja o optymalnej mocy, która pozwoli na całkowite zaspokojenie potrzeb energetycznych, będzie się zwracać stopniowo. Jednak już nawet po kilku miesiącach zobaczymy, że nie płacąc za dostawy energii z sieci, oszczędzamy całkiem spore sumy. Nie da się jednak powiedzieć dokładnie, ile czasu potrzeba, aby inwestycja się całkowicie zwróciła, ponieważ zależy to od wielu czynników.

Tanie ogrzewanie dzięki OZE

Źródła energii odnawialnej są też wykorzystywane jako źródła energii cieplnej. Wśród źródeł ciepła najczęściej wykorzystywanych w Polsce można wymienić: pompy ciepła różnego rodzaju, kotły na pellet i kominki na pellet. Dobrze jest wiedzieć, że te nowoczesne instalacje grzewcze mogą być zamontowane zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i w ramach termomodernizacji budynków, które mają już kilkanaście lat.

Jednak w wypadku starszych obiektów dobrze jest najpierw wykonać audyt energetyczny, który pokaże, jakie elementy należy wymienić, aby budynek był energooszczędny i nie tracił wyprodukowanego ciepła. Dzięki temu będzie można przeprowadzić termomodernizację i zainstalować odnawialne źródło energii cieplnej.

Polecane  Kompensacja mocy biernej – sposób na obniżenie kosztów w firmie

Czy ogrzewanie domu, biura, a nawet powierzchni magazynowej w ten sposób jest opłacalne? W przypadku pomp ciepła wszystko zależy od ich rodzaju, od tego, czy mają tylko ogrzewać mieszkanie, czy też podgrzewać wodę i od tego, jaki jest ubytek energetyczny obiektu. Typowy, zmodernizowany dom jednorodzinny można pompą ciepła ogrzać za około 150 złotych miesięcznie! Nawet obiekty o średnim stopniu modernizacji będą generowały koszty na poziomie 300 złotych miesięcznie.

Nawet czerpiąc z sieci prąd, który będzie potrzebny do działania pompy ciepła, rachunki będą o wiele niższe niż ogrzewanie gazowe czy z wykorzystaniem kotła na paliwa stałe takie jak węgiel. Jest jednak sposób, aby i ten koszt zminimalizować. Wystarczy połączyć inwestycję w pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi, aby zasilać pompę i uzyskać rachunki za ogrzewanie równe zeru.

Źródła:

  • https://www.rynekelektryczny.pl/produkcja-energii-elektrycznej-w-polsce/
  • https://zielona.interia.pl/eko-niezbednik/dom-bez-rachunkow/news-pompa-ciepla-sie-oplaca-jaki-jest-miesieczny-koszt-ogrzewani,nId,6245481