Inwestycja w ekologię – oszczędzanie i dbałość o planetę

Chyba nigdy wcześniej nie mówiło się tak wiele na temat ekologii, jak ma to miejsce w ostatnim czasie. Biorąc pod uwagę to, jak duża jest skala zanieczyszczenia środowiska naturalnego, ten fakt chyba nikogo nie dziwi. Najważniejsze jest jednak to, aby od mówienia przejść do działania, gdyż jak twierdzą naukowcy – czasu mamy naprawdę niewiele.

Zmiany nawyków i zachowań proekologicznych potrzebne są tu i teraz. Samo uświadomienie sobie problemu to zdecydowanie za mało. Co można zrobić? Najlepiej zacząć od przysłowiowego „własnego podwórka”, a więc wymienić stary piec na nowy, zwykły samochód na samochód elektryczny, a energię elektryczną zamienić na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł. Te proste zmiany pozwolą nie tylko zadbać o środowisko, ale też sporo zaoszczędzić. Pytanie tylko skąd wziąć pieniądze na ich wprowadzenie? Okazuje się, że czasami warto najpierw zainwestować, po to, żeby w przyszłości móc zyskać. A jeśli środków na inwestycję brak, zawsze można sięgnąć po kredyt gotówkowy – sprawdzony sposób na zdobycie dodatkowych środków. Taki ekologiczny kredyt z pewnością pomoże zadbać o środowisko i domowy budżet. A więc czas na zmiany!

W trosce o losy planety postaw na ekologię!

Ekolodzy od dawana bili na alarm, dając jasno do zrozumienia, że czeka nas ekologiczna zagłada. Jeszcze parę lat temu mało kto dawał wiarę ich słowom, bagatelizując informacje o ocieplającym się klimacie czy też topnieniu lodowców. Zdecydowana większość osób stała na stanowisku, że skoro to się dzieje „gdzieś tam”, to ich ten problem nie dotyczy. Wszystko jednak się odwróciło, kiedy skutki zmiany klimatu zaczęliśmy zauważać na własne oczy. Niebezpieczne zjawiska atmosferyczne zagrażające zdrowiu i życiu ludzi powoli stają się naszą codziennością. Coraz częściej i głośniej zaczęto mówić o tym, że konieczne są zmiany pozwalające na redukcję ilości gazów cieplarnianych przedostających się do atmosfery. W konsekwencji pojawiły się pierwsze ustawy regulujące sposób ogrzewania domów i mieszkań, nakłaniające do zmian w tym obszarze.

Polecane  Energia słoneczna w praktyce: poznaj zasady działania fotowoltaiki

Czemu warto postawić na ekologię

Bycie „ekologicznym” zaczęło się też opłacać, czego najlepszym dowodem są panele słoneczne cieszące się coraz większą popularnością. To bardzo istotny czynnik, który bezpośrednio przekłada się na sposób, w jaki odbierane są przez społeczeństwo zachowania proekologiczne. Bycie „eko” pozwala bowiem całkiem sporo zaoszczędzić. Wystarczy tylko przeanalizować wysokość rachunków za energię elektryczną. Bardzo szybko można zauważyć, iż pomimo tego, że zmiana źródła energii jest kosztowna, samo korzystanie z niego jest już bardzo korzystne, gdyż pozwala wzbogacić domowy budżet o dodatkowe kilkaset złotych w ciągu miesiąca. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zmiany kotła grzewczego. Nowoczesne kotły nie tylko wymuszają zmianę rodzaju paliwa grzewczego, a przez to ograniczają ilość gazów cieplarnianych, ale też pozwalają zaoszczędzić na opale. Analogiczna sytuacja dotyczy samochodów elektrycznych. Choć ich zakup jest dość kosztowny, samo użytkowanie już nie. Inwestycje ekologiczne z całą pewnością są opłacalne. I warto na nie postawić w trosce o dobro planety i swoje własne.

Ekologiczna strona budżetu

Jak pokazują przytoczone wyżej przykłady, rozwijanie nawyków proekologicznych przynosi podwójne korzyści. Z jednej strony troszczymy się o losy planety, a tym samym przyszłych pokoleń, z drugiej zaś oszczędzamy. To, ile w skali miesiąca uda nam się zaoszczędzić, zmieniając swoje nawyki, uzależnione jest od wielu czynników. Może się jednak okazać, że w ciągu miesiąca będzie to całkiem spora kwota, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel, znacznie przyjemniejszy niż rachunki. Inwestycje ekologiczne generują oszczędności – fakt ten nie ulega wątpliwości. Są jednak dość kosztowne. Montaż paneli słonecznych, wymiana kotła do centralnego ogrzewania czy też zakup samochodu elektrycznego to wydatek sięgający od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. I choć mamy świadomość, że inwestycja ta się opłaci, do jej sfinalizowania bez wątpienia potrzeba odpowiednich środków. Skąd je wziąć?

Polecane  Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Dofinansowanie rozwiązań ekologicznych

Dobrym rozwiązaniem pozwalającym pozyskać część potrzebnych pieniędzy jest skorzystanie z różnego rodzaju programów zakładających dofinansowanie wymiany kotła czy też montażu paneli słonecznych. Pojawiają się też wzmianki o możliwości dofinansowania zakupu samochodu elektrycznego. Trzeba mieć jednak świadomość, że przystąpienie do tego rodzaju programu to jedynie sposób na pokrycie części wydatków. Przy czym warto zaznaczyć, że zdecydowana większość z nich zakłada zwrot poniesionych kosztów. A to oznacza, że najpierw trzeba zainwestować, by móc ubiegać się o zwrot części wydatków.

Dodatkowe źródła finansowania

Jeżeli więc nie dysponujemy odpowiednią kwotą oszczędności, musimy poszukać źródła dodatkowej gotówki. I tu z pomocą przychodzi kredyt gotówkowy, który możemy przeznaczyć na dowolny cel, również ten związany z ekologią. Mnogość ofert kredytów proponowanych przez banki pozwala na znalezienie tej najkorzystniejszej. Sam proces ubiegania się o przyznanie kredytu może różnić się w zależności od regulaminu wybranej placówki. Zasadniczo jest jednak bardzo prosty i nieskomplikowany. Kluczowym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie kredytu jest uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Od niej też w dużej mierze zależy to, jaką sumę będziemy mogli pożyczyć.

Przed podpisaniem umowy kredytowej warto dobrze zapoznać się z jej zapisami, a wszelkie niejasne kwestie wyjaśnić z przedstawicielem banku. Bardzo istotne jest również to, aby odpowiednio do swoich możliwości dopasować warunki kredytu, przede wszystkim wysokość poszczególnych rat. Zbyt wysokie mogą stać się nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu, zbyt niskie zaś – niepotrzebnie wydłużyć okres spłaty zobowiązania, a tym samym zwiększyć koszty. W ustaleniu optymalnej wysokości rat i przeprowadzeniu wstępnej symulacji uwzględniającej długość kredytowania bardzo pomocny jest kalkulator kredytu. Z tego funkcjonalnego narzędzia można skorzystać na stronach internetowych większości banków. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i wpływie pożyczonej sumy na konto można już zacząć wdrażać proekologiczne działania, dbając o świat i swój budżet przy okazji.

Polecane  Energia słoneczna – jak powstaje i jak ją wykorzystać?

Źródło:

  1. https://subiektywnieofinansach.pl/bycie-eko-przestalo-byc-kosztownym-hobby/