Zalety i wady jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejszy typ działalności. Jest nie tylko najprostsza i najszybsza w założeniu, ale również najtańsza. Zanim zdecydujesz się przejść na swoją działalność, warto najpierw zapoznać się z jej wadami i zaletami.

W ciągu kilku ostatnich lat w Polsce w rejestrze CEIDG pojawiło się mnóstwo jednoosobowych działalności gospodarczych. Dla nikogo nie powinno być to zaskoczeniem, gdyż prowadzenie firmy dla siebie i bycie samemu sobie szefem jest naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniem. Poza tym samodzielna firma daje większe możliwości rozwoju. Założenie jednoosobowego przedsiębiorstwa nie jest takie trudne. Można to uczynić z domu przez internet lub osobiście w urzędzie. Jednak każdy przyszły szef powinien zapoznać się z zaletami, które na pewno wynikają z jednoosobowej działalności, ale również wadami, które mogą pojawić się po drodze lub w przyszłości.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – wady i zalety

Jak w wielu kwestiach życiowych istnieją zalety i wady, tak i w prowadzeniu jednoosobowej firmy taki podział istnieje. Jednoosobowa działalność gospodarcza wiąże się z takimi zaletami jak: łatwy i najtańszy sposób prowadzenia firmy, realtywnie prosta rejestracja, która nie wiąże się z żadnymi kosztami, przy jednoosobowej działalności gospodarczej nie istnieją wymogi kapitałowe (nie musisz mieć określonej kwoty, aby rozpocząć biznes), dowolny wybór opodatkowania i chyba największa zaleta jednoosobowej działalności – sam sobie jesteś szefem i sam odpowiadasz za swój majątek.

Wady, które wiążą się z wyborem jednoosobowej działalności to: funkcjonowanie biznesu i praca opiera się na jednej osobie, obowiązek rozliczania się z ZUS-em, jednoosobowa działalność gospodarcza jest opłacalna do pewnego momentu, odpowiedzialność swoim majątkiem za prowadzenie działalności, a w przypadku zaciągnięcia kredytów/pożyczek powstałe długi mogą być spłacane z całego majątku rodzinnego, jak dom/mieszkanie, warto mieć na uwadze to, że za niespłacone zobowiązania wiążące się z prowadzeniem samodzielnej firmy odpowiadać także może żona lub mąż osoby, która założyła przedsiębiorstwo, ale tylko wtedy, gdy małżonkowie mają wspólność majątkową.

Polecane  Rozwój kompetencji – zainwestuj w szkolenia!

Przy zakładaniu własnej firmy dobrze jest mieć świadomość pozytywnych aspektów, jak i tych negatywnych, które wiążą się „z byciem na swoim”. Często musimy zmienić całe swoje życie i to, jak do tej pory żyliśmy. Trzeba mieć na uwadze, że zarządzanie przedsiębiorstwem i bycie jedynym pracownikiem może mieć wpływ na nasze zdrowie. Jednoosobowa działalność gospodarcza wiąże się ze stresem, a także z sytuacjami, których nie jesteśmy w stanie czasami przewidzieć. Ktoś, kto decyduje się na taki krok, powinien być zdeterminowany i zmotywowany, aby się rozwijać i dążyć do coraz efektywniejszej pracy, tak aby jego mały biznes przynosił nie tylko korzyści finansowe, ale również satysfakcję.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak ją założyć?

Jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać założona w domu przez internet, a także osobiście w urzędzie. Aby to zrobić, należy skorzystać z wniosku do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Forma online pozwala założyć firmę bez większych problemów samodzielnie, krok po kroku. Po pierwsze należy zalogować się na stronie: www.biznes.gov.pl. Aby to uczynić, należy wybrać usługę „Zarejestruj działalność gospodarczą”. Do zalogowania się są trzy sposoby: przez profil zaufany lub e-dowód. Trzecią metodą jest skorzystanie z bankowości internetowej. W tym celu trzeba upewnić się, czy nasz bank oferuje taką funkcję w swoich usługach. Jeżeli nie masz jeszcze założonego konta, zostaniesz poprowadzony przez system, po kolei po poszczególnych etapach. W tym celu trzeba zaznaczać opcje lub wpisać dane, które dotyczą zakładającego konto. System automatycznie będzie generował wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców i zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego. Dlatego też trzeba logować się którymś z trzech sposobów.

Polecane  Narzut a marża w praktyce biznesowej: Wszystko, co warto wiedzieć

W przypadku gdy istnieje już Twój numer NIP i chcesz być podatnikiem VAT, trzeba do wniosku CEIDG dołączyć zgłoszenie rejestracyjne lub aktualizacyjne VAT-R. Tu także trzeba zgłoszenie podpisać profilem zaufanym lub przez stronę banku. Taką usługę oferuje m.in. Santander Bank Polska. Pamiętać trzeba jednak o tym, że jednoosobowa działalność gospodarcza zakładana przez bank będzie tylko zarejestrowana. Takie formalności jak rejestracja w ZUS-ie czy rejestracja podatnika VAT trzeba załatwić w urzędzie albo online poprzez PUE ZUS lub Portal Podatkowy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać założona tradycyjnie w urzędzie. Wybrać można dowolny urząd miasta lub gminy. Pracownik urzędu powinien przyjąć wniosek i do następnego dnia wprowadzić dane z wniosku do systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podstawą przyjęcia formularza jest oczywiście potwierdzenie swojej tożsamości, więc posiadanie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego dane składającego dokument jest obowiązkowa.

Trzecią metodą na założenie działalności jest forma pocztowa. Wniosek wysłany listem poleconym musi być opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza.

Przygotowanie wniosku

Mając trzy sposoby na założenie działalności gospodarczej, istnieją także trzy sposoby na przygotowanie takiego wniosku, który ma trafić do CEIDG:

  • po pierwsze zakładając jednoosobową firmę za pomocą strony biznes,gov.pl trzeba wypełnić kreator wniosku i następnie wysłać wniosek, ale bez podpisu elektronicznego. Na e-maila powinien przyjść kod, który odpowiada za weryfikację wniosku. Kod i dokument tożsamościowy są potrzebne do podpisania w okresie 7 dni od daty wysłania wniosku. Urzędnik ma potwierdzić złożenie dokumentu w systemie i da do podpisania formularz,
  • drugim sposobem jest wypełnienie formularza, który dostaniemy w urzędzie,
  • możemy też samodzielnie pobrać wniosek ze strony: biznes.gov.pl/ceidg, wypełniony wydrukować i podpisać go w urzędzie.

Złożyłem wniosek – i co dalej?

Urząd rozpatrzy wniosek o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Gdyby zdarzyło się, że wniosek składany online był niepoprawny, zostaniesz o tym poinformowany. Tak samo jest z wnioskami złożonymi przez pocztę i osobiście. Urząd musi poinformować o poprawieniu bądź uzupełnieniu wniosku. Po przyjęciu wniosek wpływa do CEIDG. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej przesyła dane wnioskodawcy do urzędu skarbowego, który nada twojej firmie NIP oraz poinformuje GUS, ZUS (lub KRUS) o wpisie do CEIDG i o nadanym numerze NIP. Informacja, która na pewno jest dla wielu istotna, to fakt, że złożenie wniosku o wpis do CEIDG jest bezpłatne. Twoje dane od potwierdzenia rozpoczęcia działalności będą widoczne w bazie przedsiębiorców. Jest to o tyle wygodne, że w dowolnym momencie można je sprawdzić i aktualizować. Dostęp do tego będą mieć klienci czy urząd. Masz potwierdzenie, że Twoja firma jest zarejestrowana.

Polecane  Społeczna odpowiedzialność biznesu – co to jest?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularna w Polsce?

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest w Polsce popularna, ponieważ jest najprostsza i najtańsza w założeniu. Umożliwia szybkie rozpoczęcie działalności, często nawet bez wychodzenia z domu, ponieważ formalności można załatwić przez internet.

Jakie są zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej to łatwość i niski koszt jej założenia, brak wymogów kapitałowych oraz możliwość wyboru sposobu opodatkowania. Dzięki jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca osiąga dużą niezależność i swobodę działania.

 

Jakie są wady prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej?

Oparcie całego biznesu na jednej osobie może być stresujące i przytłaczające. Przedsiębiorca odpowiada swoim majątkiem za wszelkie zobowiązania, co, w przypadku długów, wiąże się z ryzykiem utraty majątku rodzinnego. Oprócz tego jednoosobowa działalność gospodarcza jest opłacalna tylko do pewnego momentu, później może stwarzać pewne ograniczenia rozwojowe.

Jak założyć jednoosobową działalności gospodarczą online?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej online wymaga zalogowania się na stronie www.biznes.gov.pl i wybrania usługi „Zarejestruj działalność gospodarczą”. Następnie należy przejść przez kreator wniosku – po jego wypełnieniu i wysłaniu system automatycznie zgłosi przedsiębiorstwo do CEIDG, ZUS/KRUS, GUS oraz urzędu skarbowego.

Jak jeszcze – poza internetem – można założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć też podczas osobistej wizyty w urzędzie miasta lub gminy – wtedy pracownik urzędu wprowadzi dane do systemu CEIDG. Wniosek można także przesłać pocztą – jednak w tej sytuacji musi być opatrzony własnoręcznym podpisem potwierdzonym przez notariusza.

Źródło:
1. http://www.kancelaria-drozdz.pl/pl/jednoosobowa-dzialalno-gospodarcza-zalety-i-wady, 2. https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/736