Rozwój kompetencji – zainwestuj w szkolenia!

Rozwój osobisty to najlepsza inwestycja, jaką można zafundować samemu sobie. Poszerzanie własnych kompetencji i wiedzy, zbieranie doświadczeń procentuje lepszym samopoczuciem i osiąganiem spełnienia na drodze zawodowej. Ale nie tylko. Sprawia, że człowiek czuje się zmotywowany do podejmowania nowych wyzwań i poszukiwania prawdziwej pasji. O tym, dlaczego warto rozwijać swoje kompetencje, można by było bardzo długo mówić, gdyż lista zalet z tego wynikających zdaje się nie mieć końca. Jednak zamiast pytania, czy warto, na które odpowiedź jest oczywista, lepiej zadać sobie pytanie, w jaki sposób najlepiej rozwijać kompetencje?

Rozwój kompetencji – zalety dla pracodawcy

Kompetencje zawodowe są niezwykle istotne nie tylko dla samego pracownika, ale też zatrudniającego go przedsiębiorcy. To właśnie z tego względu tak wielu właścicieli firm zapewnia zatrudnionym dostęp do szerokiej oferty różnorakich kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje. Zdają sobie oni sprawę z tego, że ta inwestycja, choć niekiedy kosztowna, z całą pewnością szybko się zwróci. Pracownicy podnoszący swoje kompetencje wnoszą wiele dobrego do działalności przedsiębiorstwa. Ich praca jest bardziej wydajna i efektywna.

Prowadząc firmę, warto więc zadbać o to, by zapewnić pracownikom dostęp do szkoleń na tyle atrakcyjnych, by z chęcią brali w nich udział. Bardzo często zdarza się bowiem, że pomimo dostępu do tego rodzaju form aktywności, nawet jeśli są one bezpłatne, osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie nie biorą w nich udziału. Dzieje się tak dlatego, że w dużej mierze są one mało atrakcyjne dla pracowników. Aby zachęcić ich do podnoszenia kompetencji, należy zadbać o to, by oferta szkoleń i kursów były różnorodna. Najlepiej, aby znalazły się na niej propozycje odnoszące się do poszerzania kwalifikacji ściśle związanych z wykonywaną pracą, jak również tych, które dotyczą np. relacji międzyludzkich czy też sposobów radzenia sobie ze stresem. Nie można zapominać o tym, że sfera psychiczna życia pracownika bardzo mocno wpływa na jakość wykonywanej przez niego pracy. I to od jej dobrostanu w dużej mierze zależy, czy będzie on należycie wypełniał swoje obowiązki, wpływając w ten sposób na dobre prosperowanie przedsiębiorstwa.

Polecane  Franczyza od A do Z - co warto wiedzieć o tym modelu biznesowym

Rozwój kompetencji – zalety dla pracownika

Nie w każdej firmie pracodawca dba o rozwój kompetencji swoich pracowników. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy dostrzegają, jak wiele zysku przynoszą wykwalifikowani pracownicy, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę i doświadczenie. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji pracownik nie musi dbać o swój rozwój osobisty. Wręcz przeciwnie. Podnosząc swoje kompetencje, ma on szansę na rozwój i poszerzanie możliwości z niego wynikających.

Podnoszenie kwalifikacji pozwala szerzej spojrzeć na swoje umiejętności i predyspozycje. Uczy, jak je wykorzystać do efektywniejszej pracy i osiągania większej satysfakcji z jej wykonywania. Udział w szkoleniach różnego rodzaju pozwala poszerzyć zakres zainteresowań, odkrywać pasje i osiągać spełnienie na drodze zawodowej, zaś rezygnowanie z rozwoju własnych kompetencji prowadzi do szybkiego wypalenia zawodowego. Zamyka drogę do poznawania innych obszarów działalności, które pozwalałyby na poszerzanie doświadczeń. Warto zatem korzystać z form rozwoju osobistego zawsze wtedy, kiedy jest to możliwe.

Udział w szkoleniach organizowanych w miejscu pracy zazwyczaj jest dla pracownika nieodpłatny. Korzystając z tej możliwości, pracownik ma szansę rozwijać się zupełnie za darmo. Jeżeli jednak pracodawca nie organizuje bezpłatnych szkoleń, wówczas pracownik musi sfinansować je z własnych środków. To czynnik, który niestety wiele osób zniechęca do podnoszenia własnych kwalifikacji. A szkoda, bo zyski płynące z tego rodzaj inwestycji są nieproporcjonalnie większe niż koszty. Warto więc dołożyć starań, by w miarę możliwości korzystać z nich jak najczęściej. Skąd wziąć na to pieniądze? Rozwiązaniem problemów z brakiem środków na podnoszenie własnych kompetencji może być pożyczka lub kredyt przez internet na konto.

Polecane  Pierwsze kroki w e-commerce: poradnik dla początkujących przedsiębiorców

Pożyczaj i się rozwijaj!

Zarówno szkolenia zawodowe, jak i szkolenia dotyczące kompetencji społecznych są kosztowne. Im bardziej popularnego tematu dotyczą, tym są droższe. Nie oznacza to jednak, że należy z nich rezygnować. Dodatkowe środki można pozyskać, korzystając z pożyczki lub kredytu. Dzięki minimalnemu zakresowi formalności, jaki dotyczy kredytów online, potrzebną kwotę można otrzymać w szybki i łatwy sposób, często bez konieczności wychodzenia z domu. Zainwestowanie pożyczonej sumy w szkolenia to dobry pomysł dla tych, którzy pomimo ograniczonych możliwości finansowych chcą się rozwijać. Dzięki rozłożeniu pożyczonej kwoty na dogodne raty zobowiązanie można bezproblemowo spłacić, nie tracąc przy tym szans na podniesienie swoich kompetencji. Pozostaje tylko wybór odpowiedniego szkolenia. A przyznać trzeba, że jest w czym wybierać.

Ośrodki szkoleniowe wprost prześcigają się w oferowaniu niezwykle atrakcyjnych kursów i szkoleń z różnego zakresu. Wybór właściwego może więc okazać się nie lada wyzwaniem. Czym się zatem kierować? Przede wszystkim oceną własnej sytuacji zawodowej. Należy zastanowić się, czy wybrane szkolenie ma poszerzyć posiadane kwalifikacje, czy też może umożliwić nabycie zupełnie nowych. Istotny jest również cel szkolenia. Niektórzy poprzez udział w szkoleniach chcą zapewnić sobie ścieżkę awansu, dla innych zaś są one sposobem na uzupełnienie własnego CV i zmianę pracy. Warto zadbać też o to, by wybrane szkolenie było atrakcyjne. Uczestniczenie w zajęciach dotyczących interesujących zagadnień nie tylko jest przyjemniejsze, ale też pozwala na zaczerpnięcie większej dawki przydatnej wiedzy. Do wyboru pozostają m.in. kursy zawodowe, kursy językowe, szkolenia biznesowe, szkolenia menadżerskie i wiele innych. Ciekawą opcją są też kursy online, które pozwalają poszerzać własne kompetencje w wygodny sposób, z zacisza własnego domu (1, 2).

Polecane  Zarządzanie kosztami energii: jak firmy mogą oszczędzać?

Źródło:

  1. „Dlaczego warto postawić na rozwój zawodowy?”, (https://mazel.pl/dlaczego-warto-postawic-na-rozwoj-zawodowy/), data dostępu: 01.12.2021.
  2. „5 powodów, dla których warto podwyższać swoje kompetencje”, (https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/5-powodow-dla-ktorych-warto-podwyzszac-swoje-kompetencje/), data dostępu: 01.12.2021.