Zawieszenie działalności gospodarczej w 2022 roku – jak zawiesić działalność i jakie są obowiązki wobec ZUS?

Problemy z płynnością finansową firmy mogą pojawić się w każdym momencie – zwłaszcza w przypadku stale rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, na co mogą liczyć przedsiębiorcy w momencie kłopotów i jak dokonać zawieszenia działalności w roku 2022. Okazuje się, że nie jest to wcale tak skomplikowane, jak wydaje się wielu osobom.

Działalność gospodarcza i jej zawieszenie

Okazuje się, że wszelkie formalności związane z zawieszeniem działalności gospodarczej możemy załatwić online. Warto jednak mieć na uwadze to, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy nie zatrudniamy pracowników. W innym wypadku nie mamy takiej możliwości. Formularzem niezbędnym do zgłoszenia jest CEIDG-1. Jeśli nie ufamy sprawom załatwianym przez Internet, możemy zrobić to osobiście, pocztą lub przez pełnomocnika. Ogólne przepisy o zawieszeniu działalności mówią o tym, że możemy zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Po upływie maksymalnego czasu nie musimy jej wznawiać, ponieważ wpis zostanie wykreślony z urzędu. Istnieją pewne wyjątki, które wydłużają okres zawieszenia. Możliwość wydłużenia okresu do 3 lat mają osoby prowadzące działalność minimum 6 miesięcy i posiadające pod opieką dziecko, które nie ukończyło jeszcze 6 roku życia. Maksymalny okres zawieszenia to 6 lat dla osób prowadzących działalność przynajmniej 6 miesięcy i mających pod opieką niepełnosprawne dziecko do 18 roku życia.

Polecane  Co oznacza i jakie cele obejmuje CSR?

Nasuwa się jednak pytanie, co możemy, a czego nie możemy robić, gdy nasza działalność gospodarcza jest zawieszona. Nie możemy wtedy wykonywać działalności, osiągać z niej przychodów oraz wliczać amortyzacji do kosztów uzyskania przychodu. Możemy natomiast otrzymywać przychody ze sprzedaży wyposażenia oraz środków trwałych, a także należności z tytułu działalności przed dniem zawieszenia.

Zawieszenie działalności gospodarczej a ZUS

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to, czy decydując się na zawieszenie działalności, musimy opłacać składki ZUS-u. Podczas zawieszania wypełniamy wniosek CEIDG-1, a następnie informacje, które w nim umieścimy, przekazywane są automatycznie do ZUS-u, który wyrejestrowuje czasowo:

  • płatnika składek,
  • z ubezpieczeń,
  • z ubezpieczeń osoby współpracującej,
  • członków rodziny przedsiębiorcy,
  • członków rodziny osoby współpracującej.

W związku z tym nie ma już konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Płatnik nie podlega ubezpieczeniu od dnia złożenia wniosku. Jeśli jednak zawieszenie działalności nastąpi w trakcie trwania miesiąca, powinien dokonać obliczeń i odprowadzić składki zgodnie z ilością dni, w których działalność prowadził. Dodatkowo w takiej sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia do ZUS-u deklaracji, w których przedstawi proporcjonalnie rozliczone składki. W tym momencie pojawia się pytanie: co z osobami, które nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych? W takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego oraz rentowego.

Jak zawiesić działalność gospodarczą online?

Zawieszenie działalności gospodarczej online jest dziecinnie proste i poradzi sobie z nim każdy. Możemy załatwić to przez stronę rządową, wykorzystując dowód elektroniczny lub profil zaufany. W tym celu powinniśmy skorzystać z pełnomocnika, którego dane widnieją w naszym wpisie w CEIDG. Wtedy nie jest konieczne uiszczanie opłaty skarbowej. Zawieszenie działalności gospodarczej zgłoszone online jest w pełni bezpieczne, więc nie musimy się obawiać, że coś pójdzie nie tak. Jeśli jednak chcemy załatwić to osobiście, wystarczy udać się do urzędu miasta lub gminy, w którym dostaniemy formularz do wypełnienia.

Polecane  Rozwój kompetencji – zainwestuj w szkolenia!

Źródła:

  • https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-skladki-zus-podczas-zawieszenia-dzialalnosci
  • https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/885