Czy fotowoltaika się opłaca?

W jaki sposób działa fotowoltaika? Czy po zmianie przepisów wciąż opłaca się składać wniosek o przyłączenie do sieci fotowoltaicznej? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania!

Fotowoltaika, czyli tańsza energia

Fotowoltaika to dla wielu osób rozwiązanie pozwalające na obniżenie rachunków za prąd, na które decydują się zwykli konsumenci, jak i firmy. Jednak od 1 kwietnia 2022 roku zmienił się system rozliczania na net-billing, co oznacza, że energia wyprodukowana ze słońca jest sprzedawana do sieci, a następnie nabywana przez prosumenta po cenie rynkowej. Ta zmiana przepisów sprawiła, że ludzie zaczęli się zastanawiać, czy inwestycja ta będzie dla nich opłacalna i ile czasu będą potrzebować na to, by się zwróciła. Czas zwrotu za montaż instalacji zdecydowanie się wydłużył, ale ciągle jest to opłacalna opcja.

Decydując się na instalację fotowoltaiki w swoim domu, stawiamy na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie — możemy uniezależnić się od jej dostaw i jesteśmy ekologiczni! Jednak panele są zazwyczaj na tyle wydajne, że w bardzo słonecznych dzień nie jesteśmy w stanie zużyć całej wyprodukowanej energii, a jej nadmiar trafia do minielektrowni fotowoltaicznej, z której później możemy skorzystać. Przed zmianą przepisów producent mógł odebrać aż 80% wyprodukowanej energii, natomiast w tym momencie sytuacja wygląda nieco inaczej.

Polecane  Czym są odnawialne źródła energii i co warto o nich wiedzieć?

Fotowoltaika – zmiany Ministerstwa Klimatu

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu objęły głównie zasady odbierania energii od producenta, którym może być gospodarstwo domowe lub firma. Aktualnie najlepiej jest zużywać całą wyprodukowaną energię na bieżąco. W innym wypadku będziemy musieli sprzedać nadmiar, a w zimowe dni ją dokupić. Nie budziłoby to wątpliwości, gdyby ceny sprzedaży i zakupu energii się kompensowały. Niestety ceny energii w nocy czy w pochmurne dni będą nawet o połowę wyższe niż koszt sprzedaży nadwyżki.

Obecny system opiera się na wartości energii w momencie, w którym została wytworzona, co wielu osobom wydaje się niesprawiedliwym rozliczeniem. Poprzednio działający działał na zasadach barteru, co pozwalało wielu użytkownikom obniżyć koszt energii elektrycznej nawet o 90%. Przez pierwsze dwa lata po zmianie przepisów cena wyprodukowanej energii elektrycznej będzie ustalana zgodnie ze stawką widniejącą w ustawie i będzie to średnia cena z Towarowej Giełdy Energii. 2024 rok będzie niósł za sobą kolejne zmiany, ponieważ do wyceny używane będą stawki godzinowe. Minusem tego rozwiązania jest niestety fakt, że ceny na giełdzie ulegają wahaniom, co może doprowadzić to dopłacania do energii w przyszłości.

Fotowoltaika – czy inwestycja wciąż się opłaca?

W świetle nowych przepisów wiele osób może mieć spore wątpliwości, czy nadal opłaca się inwestować w fotowoltaikę. Trudno jest przewidzieć, jak będzie prezentował się cennik stawek. Przewidywania ekspertów w tym momencie nie są jednak zbyt optymistyczne i zgodnie twierdzą oni, że stawki będą rosły. Jeśli jednak będziemy zużywać zdecydowaną większość wyprodukowanej energii, to fotowoltaika dla firm może być nadal bardzo opłacalna. Należy zastanowić się nad kosztorysem, mocą instalacji, a także ogniwami, które będą użyte do montażu. Bardzo często okazuje się, że możemy uzyskać dotację, która obniży koszt nawet o 10 tysięcy. Szacuje się, że po zmianie przepisów okres zwrotu inwestycji wydłuży się o około 2 lata, jednak wciąż jest to rozwiązanie, które warto rozważyć. Przy mądrze zorganizowanej inwestycji wciąż może przynieść wiele korzyści oraz obniżek, na których firma skorzysta, a dodatkowo wyróżni ją fakt, że promuje ekologiczne rozwiązania.

Polecane  5 sposobów na obniżenie rachunków za prąd

Źródła:

  1. https://spidersweb.pl/2022/05/czy-fotowoltaika-sie-oplaca.html
  2. https://fotowoltaikaonline.pl/fotowoltaika-po-2022