Jak uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki?

Odnawialne źródła energii to szansa na czystszą planetę i oszczędności. Pozyskiwana z nich energia może być wykorzystywana do domowych celów.

Aby móc z niej korzystać, wystarczy na dachu swojego domu lub w jego bliskim otoczeniu zamontować panele fotowoltaiczne, które pochłaniając promienie słoneczne, zamieniają je w energię. Montaż fotowoltaiki wydaje się idealnym rozwiązaniem problemów z wysokimi rachunkami za energię elektryczną oraz skuteczną metodą na domowe oszczędności. I tak jest w rzeczywistości. Jednak aby móc korzystać ze wszystkich zalet paneli fotowoltaicznych, najpierw trzeba ponieść koszty związane z ich montażem. I tu zazwyczaj pojawiają się problemy. Bowiem niestety bywają one bardzo wysokie. Czy to jednak oznacza, że nie dysponując wystarczającymi środkami na ten cel, trzeba zrezygnować z tego ekologicznego i ekonomicznego rozwiązania? Na szczęście nie! Można bowiem skorzystać z jednego ze sposobów finansowania inwestycji. O jakich sposobach mowa?

Fotowoltaika i jej koszty

Wciąż rosnące koszty energii elektrycznej, niestabilna sytuacja na rynkach finansowych i niespokojna sytuacja polityczna sprawiają, że własne, niezależne źródło energii, za jakie uznać można panele fotowoltaiczne, wydają się idealnym rozwiązaniem. Zaletą korzystania z nich jest także ochrona środowiska. Zwiększająca się świadomość w tym zakresie, jak również chęć obniżenia domowych rachunków sprawiają, że fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiele osób decyduje się na zamontowanie paneli słonecznych. Część zainteresowanych odstrasza jednak dość wysoki koszt ich montażu. Cena, jaką trzeba ponieść, decydując się na taki rodzaj inwestycji, uzależniona jest mocy energii, jaką są w stanie wytworzyć panele. Zasadniczo jednak waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdego stać na taki wydatek. Nie każdy też chce na ten cel przeznaczyć wszystkie swoje oszczędności. W takim przypadku warto skorzystać z dofinansowania, które pozwala na montaż instalacji pomimo braku wystarczających środków.

Polecane  Czy fotowoltaika się opłaca?

Sposoby finansowania fotowoltaiki

Spore oszczędności i troska o środowisko to główne zalety nowoczesnej technologii, jaką jest fotowoltaika. Dofinansowanie, o jakie można się ubiegać w przypadku niedysponowania wystarczającymi zasobami na ten cel, jest dobrym sposobem na realizację swoich marzeń o obniżeniu comiesięcznych kosztów. Dlatego warto z niego skorzystać. Decydując się na ten krok, trzeba pamiętać o dwóch możliwościach, jakie pozostają do dyspozycji zainteresowanych tym rozwiązaniem. Pierwszym z nich jest tak zwana bezzwrotna pożyczka udzielana w ramach przystąpienia do rządowych programów mających na celu wsparcie zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. Ten rodzaj dofinansowania przeznaczony jest dla tych osób, które chcą zdobyć środki na inwestycję, które pomogą im obniżyć poniesione koszty.

Trzeba bowiem pamiętać, że ten rodzaj dofinansowania nie pokryje całości wydatków związanych z zakupem i montażem paneli. W zależności od aktualnie obowiązujących zasad wybranego programu kwota dofinansowania może być stała lub uzależniona od mocy paneli. Dofinansowanie na fotowoltaikę można uzyskać, przystępując do jednego z siedmiu działających obecnie programów. Niektóre z nich są przeznaczone dla osób prywatnych, niektóre zaś dla firm. Jednym z najpopularniejszych programów dedykowanych indywidualnym klientom jest program „Czyste powietrze”. Jednak warto zapoznać się z zasadami pozostałych, gdyż różnice w wysokości bezzwrotnej pożyczki może sięgać kilkudziesięciu procent.

Innym sposobem na pokrycie wydatków związanych z fotowoltaiką jest kredyt na ten cel, który można zaciągnąć w jednym z komercyjnych banków biorących udział w wymienionych wyżej programach. W tym przypadku można ubiegać się o przyznanie pożyczki pozwalającej pokryć 100% wydatków związanych z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych. Dlaczego lepiej skorzystać z tej formy dofinansowania niż zdecydować się na tradycyjny kredyt? Otóż z bardzo prostego powodu – oprocentowanie tego rodzaju pożyczek jest zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnych kredytów. Skorzystanie z tej opcji jest więc zdecydowanie korzystniejsze i pozwala pokryć całość wydatków, które trzeba ponieść, decydując się na montaż fotowoltaiki.

Polecane  Kim jest prosument?

Dofinansowanie na fotowoltaikę i formalności z nim związane

Aby móc skorzystać z wybranej formy dofinansowania, trzeba dopełnić wymaganych formalności. Na początek warto skupić się na wyborze optymalnej dla siebie formy wsparcia finansowego, pamiętając, jakie możliwości stwarza bezzwrotna pożyczka, a jakie kredyt na fotowoltaikę. Następnie należy skupić swoją uwagę na wyborze programu najbardziej dopasowanego do własnych potrzeb. Jest to szczególnie istotne zadanie, biorąc pod uwagę wysokość dofinansowania, o jaką można się ubiegać. Wybór konkretnego programu i zaznajomienie się z jego zasadami to bardzo ważny krok. Zakres formalności, których musi dopełnić osoba ubiegająca się o przyznanie wsparcia finansowego, może różnić się w zależności od wybranego programu. Warto więc dogłębnie zapoznać się z obowiązującymi zasadami. Przed podjęciem decyzji co do wyboru konkretnego programu warto też przygotować wstępne wyliczenia i przygotować kosztorys całej inwestycji. Pozwoli to realnie ocenić wysokość kosztów z nią związanych i dokonać oceny swojego wkładu w jej realizację. Aby skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę, z całą pewnością należy wypełnić odpowiedni wniosek oraz dołączyć do niego wymagane dokumenty. Formalny aspekt dofinansowania paneli słonecznych jest bardzo ważny. Trzeba pamiętać o gromadzeniu stosownych dokumentów przez cały czas trwania inwestycji i o zachowywaniu zalecanych terminów ich składnia. To bardzo ważne, bowiem nawet najmniejsze niedopatrzenie w tej kwestii może skutkować wykluczeniem z programu i tym samym stratą szansy na skorzystanie z zalet, jakie niesie ze sobą montaż instalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie na fotowoltaikę może dotyczyć gospodarstwa domowego i firmy.

Polecane  Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć

Źródło

  • https://rankomat.pl/nieruchomosci/dofinansowanie-fotowoltaika