Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Na dachach wielu budynków można zobaczyć panele fotowoltaiczne. Niektóre posesje mają również szereg paneli postawionych na gruncie, aby w ten sposób łapały jak najwięcej promieni słonecznych. W dobie rosnących z dnia na dzień cen energii elektrycznej takie rozwiązanie wydaje się korzystne i racjonalne. Jednak co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na inwestycję w fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne — ekologiczny sposób na obniżenie rachunków

Wybór urządzeń, które czerpią energię z odnawialnych źródeł, może mieć kilka różnych powodów. Po pierwsze chcemy obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie domu czy energię elektryczną zużywaną w mieszkaniu. Po drugie chcemy być niezależni od dostawców, którzy regularnie podnoszą ceny za dostarczanie energii czy paliw. Po trzecie chcemy zadbać o środowisko naturalne i ograniczenie zużywania zasobów, które są nieodnawialne.

Można więc powiedzieć, że inwestycja w panele fotowoltaiczne to inwestycja ekologiczna. Wykorzystując odnawialne źródło energii, jakim w tym przypadku są promienie słoneczne, możemy wyprodukować dostateczną ilość energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby całego budynku mieszkalnego, a nawet obiektu gospodarczego czy przemysłowego.

Zastanawiając się nad tym, czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca, często bierzemy pod uwagę tylko jakie ma fotowoltaika koszty założenia instalacji i ile lat ta inwestycja będzie się zwracać. Jednak warto też przeanalizować inne aspekty. Dla środowiska naturalnego taka inwestycja nie niesie za sobą żadnych szkód podczas jej użytkowania. Nie produkujemy spalin, nie przyczyniamy się do wycinania lasów czy zużywania paliw kopalnych.

Polecane  Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć

Z całą pewnością można więc powiedzieć, że panele fotowoltaiczne to przede wszystkim ekologiczny sposób na płacenie coraz niższych rachunków, a nawet na całkowite odłączenie od sieci.

Ile kosztuje założenie instalacji fotowoltaicznej?

Niestety nie da się powiedzieć, że koszty instalacji wyniosą tyle i tyle, bez znajomości szczegółów technicznych instalacji, jej mocy, ilości paneli, miejsca ich montażu czy choćby zapotrzebowania obiektu na energię. Ponadto można również skorzystać z lokalnych programów dofinansowania OZE czy kredytów bankowych, dzięki którym sfinansujemy to przedsięwzięcie.

Dlatego koszty każdej instalacji wyliczane są indywidualnie. Można jednak bardzo często spotkać się z przedziałem kosztów fotowoltaiki na poziomie 15 – 25 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że indywidualny koszt inwestycji dla domu jednorodzinnego może być nawet mniejszy, a dla przedsiębiorstwa produkcyjnego nawet większy.

Cena zależy między innymi od:

  • kosztu wykonania usługi,
  • mocy instalacji,
  • rodzaju ogniw,
  • jakości komponentów,
  • miejsca montażu instalacji,
  • indywidualnie dopasowanych rozwiązań.

Można więc powiedzieć, że cena założenia instalacji będzie głównie zależeć od jej mocy, jakości oraz doświadczenia instalatora. Przy czym koniecznie trzeba pamiętać, że oferta na „zbyt tanią” instalację może nie być realistyczna. Jeśli mamy wątpliwości, warto skonsultować się choćby z osobami, które mieszkają w naszej okolicy i już mają założoną instalację i z niej korzystają. Jeśli chcemy skorzystać z dofinansowania oferowanego przez organy administracji lokalnej i tam można zapytać o firmy, które na danym terenie zajmują się instalacjami. Bardzo istotne jest, aby wybrać sprawdzoną firmę instalacyjną z doświadczeniem i dobrymi opiniami.

Polecane  Jak uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki?

Instalacja dla potrzeb domu czy z możliwością odsprzedaży nadwyżki prądu do sieci?

Planując założenie paneli fotowoltaicznych, można wybrać instalację w systemie otwartym lub zamkniętym. Ten wybór ma znaczenie, ponieważ jeden rodzaj instalacji daje nam możliwość oddawania wyprodukowanej nadwyżki prądu do sieci, a drugi z kolei daje nam możliwość magazynowania energii w akumulatorach i wykorzystania jej, gdy przykładowo nasze zużycie będzie wyższe niż produkcja.

Wybierając system otwarty, inaczej nazywany on-grid, będzie on połączony z siecią dostawcy dwutorowo. Będzie można pobierać od dostawcy energię elektryczną, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale też przesyłać do niej wyprodukowaną nadwyżkę energii elektrycznej, której nie wykorzystamy na własne potrzeby.

Z kolei system zamknięty, czyli off-grid, jest bardziej rozbudowany wewnętrznie, w naszym budynku, i jest autonomiczny. W jego skład oprócz tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej wchodzą także dodatkowe komponenty, które umożliwią przechowywanie wyprodukowanej energii elektrycznej i zużycie jej na własne potrzeby, gdy zajdzie taka konieczność. Najważniejszym elementem systemu off-grid jest akumulator lub kilka magazynów energii, do których będzie przekazywana wyprodukowana przez panele nadwyżka prądu.

Zastanawiając się, co wybrać, warto przemyśleć potrzeby energetyczne swojego domu lub firmy. Rzadkością jest późniejsze przerabiane instalacji z jednego systemu na drugi, dlatego warto jeszcze przed instalacją upewnić się, który system dla nas będzie sprawdzał się lepiej.

Czy żeby koszty instalacji się zwróciły, trzeba mieszkać w słonecznym miejscu?

Wbrew pozorom jest to bardzo częste pytanie. W Polsce, choć mamy jedną strefę klimatyczną, są miejsca, w których słońce świeci statystycznie przez więcej dni w roku. A w regionach górzystych czy z gęstą zabudową, można się obawiać rzucanego cienia na panele przez inne obiekty. A przecież panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną dzięki promieniowaniu słonecznemu. Jak to wygląda, gdy nie możemy liczyć na 365 słonecznych dni w roku?

Polecane  Fotowoltaika dla firm – energooszczędność i ekologia w jednym

Tak naprawdę nic się nie zmienia. Nowoczesne panele fotowoltaiczne działają przy każdej pogodzie, w dzień i w nocy. Słabe nasłonecznienie nie sprawia, że fotowoltaika nie działa. Po prostu jej wydajność jest niższa niż w wypadku bardzo słonecznego dnia. Jeśli instalacja jest zamontowana pod odpowiednim kątem nachylenia, a także od strony południowej i nie będzie padał na nią cień np. rzucany przez drzewa czy inne budynki stojące obok, to i tak będzie w wystarczający sposób produkować energię elektryczną. A co za tym idzie – inwestycja się zwróci.

Źródła:

  • https://doswiadczony-inwestor.pl/panele-fotowoltaiczne-co-warto-wiedziec/#Jakie_sa_rodzaje_systemow_fotowoltaicznych
  • https://kratki.com/blog/pl/fotowoltaika-cena/