Leasing bez wpłaty własnej – co warto wiedzieć?

Czynsz inicjalny, zwany także wstępną opłatą leasingową, to jeden z najczęściej występujących warunków zawarcia umowy z leasingodawcą. Ta bezzwrotna wpłata zabezpiecza źródło finansowania.

Wpłata własna, w zależności od umowy, mieści się w przedziale 0-45% wartości przedmiotu leasingu.  Nie zawsze trzeba ją jednak ponosić. Wystarczy, że spełnimy określone kryteria leasingodawcy, a nie będzie konieczne ponoszenie dużych wydatków na początku leasingu.

2 tryby wnioskowania o leasing

Skorzystanie z umowy leasingu jest dostępne w ramach jednej z dwóch procedur. W trybie uproszczonym leasingodawca wymaga jedynie przedstawienia przez firmę informacji o osiąganych wynikach finansowych. To rozwiązanie jest stosowane w przypadku dużych i doświadczonych firm. Leasing w procedurze uproszczonej może się zatem okazać niedostępny w przypadku przedsiębiorstw nowych i tych działających w branżach o podwyższonym ryzyku, gdzie trzeba angażować w dużej mierze kapitał zewnętrzny.

Zwykle finansujący wymaga przejścia przez firmę zainteresowaną leasingiem bez wpłaty własnej, przez standardową (pełną) procedurę. W takim przypadku konieczne jest złożenie szeregu zaświadczeń oraz innych dokumentów, które potwierdzą dobrą sytuację finansową firmy. Wśród nich znajdują się m.in.:

– umowa spółki,

– deklaracje podatkowe (najczęściej roczne),

– bilans i rachunek zysków i strat,

– zestawienie z księgi przychodów i rozchodów,

Polecane  Franczyza od A do Z - co warto wiedzieć o tym modelu biznesowym

– aktualne zaświadczenia o braku zaległości wobec ZUS-u i Urzędu Skarbowego.

Warto mieć na uwadze to, że jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z procedury uproszczonej, leasingodawca będzie od nas wymagał wpłaty w wysokości 15-20% wartości przedmiotu leasingu (środka trwałego). Gdy zdecydujemy się zaś na wnioskowanie o leasing w trybie standardowym, opłata wstępna nie będzie wymagana, ale jednocześnie musimy się wtedy liczyć z oczekiwaniem na weryfikację naszego wniosku.

Leasing bez wpłaty własnej – z czym się wiąże?

Zanim złożymy wniosek o udzielenie leasingu bez wkładu własnego, musimy zastanowić się nad konsekwencjami takiego kroku. Podpisując taką umowę, godzimy się bowiem na wyższą ratę leasingową. Konsekwencją takiego kroku jest ponadto zwiększenie kwoty wykupu środka trwałego. Analizując te kwestie, łatwo dojdziemy do wniosku, że leasing bez wpłaty własnej będzie korzystny dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą dokonywać wykupu po zakończeniu leasingu operacyjnego, a więc używają przedmiotu umowy tak, jakby był on wynajmowany.

Czy nowe firmy skorzystają także z leasingu bez wpłaty własnej?

Leasing bez opłaty wstępnej to forma finansowania samochodów, maszyn i urządzeń głównie dla firm o długim stażu na rynku, których pozycja jest już ugruntowana. Na trudności napotykają szczególnie przedsiębiorcy działający na rynku krócej niż 12 miesięcy. Muszą się wówczas liczyć z opłatą wstępną na poziomie minimum 20%, ze względu na brak możliwości udokumentowania zdolności leasingowej. Takiej opłaty mogą uniknąć jedynie przez dodatkowe zabezpieczenie umowy. Ogranicza ono ryzyko leasingodawcy związane z brakiem wypłacalności przedsiębiorcy.

Polecane  Co oznacza i jakie cele obejmuje CSR?

Dla młodych firm, które działają na rynku zaledwie od kilku miesięcy, stosowane są takie zabezpieczenia jak hipoteka na nieruchomość, poręczenie ze strony innej firmy, dłużej działającej na rynku, o dobrej sytuacji finansowej, umowa przewłaszczenia, blokada środków na koncie do określonej kwoty, kaucja czy też weksel in blanco. Przypadek każdego przedsiębiorcy jest rozpatrywany indywidualnie, dlatego umowa leasingu może się kształtować różnie w zależności do leasingodawcy i leasingobiorcy.

Leasing bez wpłaty własnej a jego przedmiot

Leasing z wpłatą własną na poziomie 0% jest dostępny często tylko przy określonych pojazdach, maszynach i urządzeniach. Leasingodawcy zwykle zgodzą się na takie rozwiązanie przy samochodach osobowych lub dostawczych do 3,5 tony. Problematyczne może okazać się jedynie podpisanie umowy leasingu bez wpłaty własnej przy pojazdach ciężarowych i z segmentu premium. Ponadto nie zawsze leasingodawca zgodzi się na takie finansowanie, jeśli chodzi o auta używane.

Zerowa wpłata własna jest oprócz tego akceptowana przy sprzęcie medycznym, informatycznym lub wyposażeniu biura. W tym przypadku leasingodawca zwraca jednak uwagę na markę dostawcy. Z kolei trudniej będzie uzyskać leasing bez wpłaty własnej na kosztowne i mało popularne środki trwałe lub specjalistyczny sprzęt budowlany. Finansujący stosują wówczas zabezpieczenie w formie wkładu finansowego na start, sięgającego co najmniej kilkadziesiąt procent wartości przedmiotu leasingu.

Co zrobić, gdy leasing bez wpłaty własnej nie będzie dostępny?

Gdy leasing bez wpłaty własnej okaże się niedostępny, możemy skorzystać z alternatywy, którą jest długoterminowy wynajem samochodu. To rozwiązanie dostępne w większości firm leasingowych. Jego zaletą jest elastyczność. Okres wynajmu pojazdu może być bowiem krótszy niż w przypadku leasingu. W takim przypadku nie jesteśmy zatem przywiązani do pojazdu. Gdy okaże się, że nie będzie on odpowiadać naszym oczekiwaniom, możemy po prosty zrezygnować z wykorzystywanego do tej pory auta i wybrać inne. Zaletą najmu długoterminowego jest także to, że miesięczna opłata za tę usługę jest niższa od raty leasingowej. Przede wszystkim jednak przedsiębiorca decydujący się na takie rozwiązanie nie musi uiszczać opłaty własnej, gdy zawiera umowę z wynajmującym. Nie jest zatem konieczne dysponowanie żadnymi środkami na start, aby wynająć wymarzone auto. Przy pokaźnych sumach większych i lepiej wyposażonych aut nawet 1% wartości wpłaty własnej może dać bowiem pokaźną sumę. Przykładowo: dla 300.000 złotych jest to aż 3.000 złotych. To pieniądze, które można byłoby przeznaczyć na inne, ważne dla firmy inwestycje.

Polecane  Strategia ESG, czyli odpowiedzialność w biznesie

Źródła:
https://efl.pl/pl/biznes-i-ty/artykuly/leasing-bez-wplaty-wlasnej/

https://hellocar.pl/blog/szczegoly/29/wplata-wlasna-przy-leasingu-czy-jest-konieczna/

https://motofinansowanie.pl/blog/leasing-bez-wplaty-wlasnej/