Jak uzyskać dofinansowanie pompy ciepła?

Pompa ciepła to oszczędne i ekologiczne źródło ciepła. Niestety koszt jej zakupu i montażu może przekraczać możliwości gospodarstwa domowego. Na szczęście w Polsce można skorzystać z licznych programów dofinansowania pompy ciepła.

W 2023 r. dostępnych jest kilka możliwości uzyskania dotacji do pomp ciepła. Wśród aktualnie działających programów warto wyróżnić Mój Prąd 5.0, Moje Ciepło, Czyste Powietrze oraz Ciepłe Mieszkanie.

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje ciepło z otoczenia, a konkretniej – energię, aby ogrzewać budynki. Specjalny mechanizm umożliwia przemianę ciepła pochodzącego z jednego źródła – na drugie. Pompa ciepła jest dzięki temu przyjazna dla środowiska, ponieważ nie emituje w trakcie swojej pracy szkodliwych substancji.

Decydując się na pompę ciepła już wtedy, gdy budujemy dom, możemy zrezygnować z kominów i ich obróbki. Już na start oszczędzamy w ten sposób ok. 15-20 tys. złotych. To niejedyna oszczędność. Na etapie użytkowania urządzenia, dzięki pompie ciepła, obniżymy bowiem roczne koszty ogrzewania domu, zwłaszcza wykorzystując odnawialne źródła energii, jak fotowoltaikę. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na montaż paneli, w których źródłem prądu jest energia słoneczna, ogrzewanie pompą ciepła będzie jednak opłacalne, także przy bieżących, wysokich cenach prądu.

Polecane  Budownictwo energooszczędne: oszczędzaj na rachunkach i ciesz się komfortem

Mój Prąd 5.0 – najnowsza edycja programu rządowego

22 kwietnia 2023 r. ruszyła kolejna edycja rządowego programu „Mój Prąd”, który dotyczył do tej pory przede wszystkim dofinansowania fotowoltaiki. W jego 5. edycji możliwe jest skorzystanie także z dopłat na pompy ciepła. Wynosi ono:

– do 4,4 tys. zł w przypadku pompy ciepła powietrze-powietrze,

– do 12,6 tys. zł – pompa powietrze-woda bez podwyższonej efektywności,

– do 19,4 tys. zł – pompa powietrze-woda o podwyższonej efektywności,

– do 28 tys. zł – pompa gruntowa.

Wystarczy, że złożymy wniosek za pośrednictwem strony internetowej https://gwd.nfosigw.gov.pl, uzupełniając go o niezbędne załączniki, w tym faktury i potwierdzenia płatności.

Moje Ciepło – program dofinansowania pomp ciepła dla domów jednorodzinnych

Moje Ciepło to program przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych, które powstały w styczniu 2021 r. Dofinansowanie pompy ciepła obejmuje w tym przypadku zakup i montaż pomp powietrznych, wodnych lub gruntowych. Dotacje wynoszą zaś od 7 do 21 tys. zł. Warunkiem ich otrzymania jest instalacja pompy ciepła w nowym domu o podwyższonym standardzie energetycznym.

To takie urządzenia, których efektywność energetyczna jest wysoka. Zgodnie z wytycznymi wartość ich wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej powinna wynosić 55 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku).

Dotacje na pompę ciepła dostępne w ramach programu mają pokryć od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Istotne jest to, że program Moje Ciepło nie określa progu dochodowego dla wnioskującego o dofinansowanie. Nabór wniosków w programie potrwa do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Polecane  Eko-dom – jakie rozwiązania warto zastosować, by żyć w zgodzie z naturą i oszczędzać pieniądze?

Czyste Powietrze 2023 – fundusze na termomodernizację

Czyste Powietrze 2023 to program, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenie termomodernizacji mieszkania i wymiany urządzenia grzewczego na pompę ciepła. Jest on jednym z priorytetów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wysokość dopłaty jest w nim uzależniona od wysokości dochodów. Beneficjentów w tym przypadku podzielono na 3 grupy:

– osoby o dochodzie rocznym nieprzekraczającym 135 000 zł (podstawowy poziom dofinansowania),

– osoby, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie jest wyższy niż 1894 zł netto na osobę oraz 2651 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym,

– osoby, których dochód wynosi do 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym (mogą one liczyć na najwyższy poziom dofinansowania).

Dla beneficjentów o najniższych dochodach przewidziane jest dofinansowanie rządowe, które wynosi od 90 do nawet 100%. Zakres dofinansowania na pompy ciepła to od 25 000 zł do 69 000 zł. Dodatkowe środki możemy uzyskać na zakup i montaż takiego sprzętu.

Ciepłe Mieszkanie – dofinansowanie pompy ciepła w bloku

Ciepłe Mieszkanie to skierowany do gmin program, którego odbiorcami końcowymi są osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych (np. w blokach). Mogą oni uzyskać dopłaty na termomodernizację mieszkań, w tym m.in. na wymianę starego kotła na pompę ciepła. W programie Ciepłe Mieszkanie są dostępne aż 3 poziomy dofinansowania:

  • podstawowy – w jego przypadku dofinansowanie ma wynieść do 30% kosztów inwestycji (ale nie więcej niż 15 tys. zł),
  • dla osób o niższych dochodach – z dofinansowaniem do 60% kosztów inwestycji (do 25 tys. zł),
  • dla najuboższych – z dofinansowaniem do 90% kosztów inwestycji (do 37,5 tys. zł).
Polecane  Energooszczędne rozwiązania dla domu – praktyczne porady

Inne, regionalne formy dofinansowania zakupu pomp ciepła

Pompy ciepła cieszą się dużą popularnością ze względu na szereg możliwości pozyskania środków na ich zakup i montaż. Oprócz programów dopłat do pomp ciepła uruchomionych na skalę ogólnokrajową działają też programy regionalne. Najbardziej popularne są te dostępne w ramach uchwał antysmogowych. Skąd uzyskać informacje na ten temat? Pomocy udzielą nam m.in.:

– Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW),

– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),

– Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych,

– Fundusz Termomodernizacji i Remontów.

Z pytaniem o przekazanie informacji na temat dostępnego dofinansowania możemy się ponadto zwrócić do urzędów miast i gmin oraz firm, które zajmują się sprzedażą i montażem pomp ciepła.

Źródła:

https://www.tooba.pl/porady/dofinansowanie-do-pompy-ciepla-2023-jak-uzyskac-ile-wynosi-komu-sie-nalezy

https://www.buderus.com/pl/pl/wsparcie/pompy-ciepla/pompa-ciepla-dofinansowanie/

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/dofinansowanie-do-pompy-ciepla-2023-nawet-100-zwrotu-kosztow-i-5-programow-doplat-nowy-dom-stary-dom-wniosek-aa-Aqcn-2BnG-Nd7y.html#lista-5-programow-doplat-do-pomp-ciepla-na-2023