Poprawa efektywności energetycznej – szansa na zwiększenie konkurencyjności firmy

Efektywność energetyczna firmy w bezpośredni sposób przekłada się na jej koszty. W końcu to właśnie koszty prądu i ogrzewania stanowią największą część budżetu wielu przedsiębiorstw, i tych większych, i tych mniejszych. Dowiedz się, jak poprawa efektywności energetycznej może przełożyć się na wyniki finansowe firmy!

Co to jest efektywność energetyczna

Pojęcie efektywności energetycznej jest regulowane prawnie przez Ustawę z dnia 20 maja 2016 roku Prawo energetyczne i oznacza ono stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu w typowych warunkach do ilości zużycia energii. A prościej rzecz ujmując – jest to poziom energii (np. surowców, opału lub energii elektrycznej) do uzyskania jakiegoś efektu, na przykład produkcji czy prowadzenia działalności.

Poprawa efektywności energetycznej ma na celu wdrożenie lub opracowanie unowocześnień i sposobów, by mocno ograniczyć ilość zużywanej energii albo odwrotne – poprawę produkowanego produktu bez zwiększania ilości zużytej energii. Pojęcie to może dotyczyć zarówno osób prywatnych, jak i firm. W tym ostatnim przypadku trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ poprawa efektywności energetycznej ma wymierne zalety w postaci większej ilości firmowych środków.

Dlaczego zwiększać efektywność energetyczną?

Można by sądzić, że działania, które miały na celu zwiększenie efektywności energetycznej w firmie, pojawiły się głównie ze względu na wpływ ekologii. I faktycznie, mniejsze zużycie energii w przemyśle i usługach ma znaczenie dla środowiska. Efektywność energetyczna przekłada się na ograniczenie zanieczyszczeń. Dzięki temu staje się jednym z najlepszych rozwiązań na problem, który dotyczy nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej: ograniczone zasoby energetyczne i uzależnienie od importu energii przekładają się na wyższe ceny.

Polecane  Energia słoneczna – jak powstaje i jak ją wykorzystać?

Dla przedsiębiorców zwłaszcza to ostatnie ma ogromne znaczenie. Prowadzenie działań, które mają na celu zmniejszenie poziomu zużycia energii, sprawia, że przedsiębiorstwa mogą działać oszczędnej. Ograniczenie wydatków jest idealnym sposobem na gromadzenie oszczędności, które pozwolą na inwestycje i rozwój i są gwarancją utrzymania płynności finansowej, o którą w wielu branżach jest bardzo trudno. Zwiększanie efektywności energetycznej w firmie nie musi oznaczać wcale mocnych cięć, to raczej nastawienie na racjonalne wykorzystywanie energii oraz wszystkich zasobów.

Efektywność energetyczna a konkurencyjność firmy

W jaki sposób zwiększenie efektywności energetycznej ma podnieść konkurencyjność przedsiębiorstwa? Dzieje się to na wielu poziomach. Przede wszystkim poprawa efektywności energetycznej zmniejsza koszty produkcji czy wykonywania usługi. A to pozwala na utrzymanie cen na niższym poziomie bez straty dla przedsiębiorstwa. To zawsze jest czynnikiem najbardziej przyciągającym klientów.

Racjonalne wykorzystywanie zasobów i energii to działanie proekologiczne, ale dla wielu klientów ten czynnik ma ogromne znaczenie. Chcą wspierać firmy, które stawiają na zrównoważony rozwój i nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Oszczędzanie energii jest uznawane także za przejaw patriotyzmu, jako sposób na odejście od konieczności zaopatrywania się w energię w innych państwach. To także jest dla wielu klientów bardzo ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

Poprawa efektywności energetycznej – najpierw audyt

Zwiększenie efektywności energetyczne ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku firm w branżach wysoce energochłonnych. Ale tak naprawdę w każdym przedsiębiorstwie, nawet tym niewielkim, można zrobić coś, by poprawić poziom zużycia energii. I chodzi tutaj nie tylko o prąd, lecz także o inne zasoby i surowce.

Polecane  Zarządzanie kosztami energii: jak firmy mogą oszczędzać?

Pierwszym krokiem do wdrożenia udanych działań jest audyt energetyczny. Powinien być mierzalny, rzetelny i oparty na bieżących informacjach. W jego trakcie poddaje się badaniu stan maszyn, instalacji oraz urządzeń, a także budynków, na przykład pod kątem strat wody i ciepła. Czasami do przeprowadzenia tego rodzaju pomiarów konieczne jest zakupienie urządzeń służących do kontroli przepływu mediów.

Efektywność energetyczna w firmie – jak ją zwiększyć?

Istnieje całe mnóstwo możliwości, które mogą poprawić efektywność energetyczną w firmie. Niestety, bardzo dużo z nich zakłada naprawdę duże inwestycje. Nakłady wynikają z konieczności zakupu nowocześniejszego sprzętu. Jednak jest wiele możliwości także przy niewielkich kosztach. Tak naprawdę nawet w małej firmie można ograniczyć straty związane z poborem energii, bardziej racjonalnie wykorzystywać zasoby. Nawet modernizacja oświetlenia – wymiana wszystkich żarówek na LED-y, używanie detektorów ruchu zamiast ciągłego oświetlenia lub zakup energooszczędnego sprzętu do biura – będzie miała znaczenie.

W procesach przemysłowych ogromne znaczenie ma zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych. Racjonalniejsze użytkowanie sprężonego powietrza, kondensatorów i zastosowanie automatycznych systemów znacznie poprawia efektywność. Wymiana drobnych elementów maszyn, jak napędy, wentylatory, także będzie zauważalne w rachunkach. Bardzo duży efekt przynosi zastosowanie silników elektrycznych o większej efektywności.

Zmian można dokonać także w sektorze zarządzania. Aktywne reagowanie na popyt i ciągłe zmiany natężenia produkcji mają tutaj ogromne znaczenie dla efektywności energetycznej. Warto także przyjrzeć się budynkom i halom. Ich dobra izolacja i sprawniejsza wentylacja to dość duże inwestycje, które jednak w szybkim czasie się zwrócą i zaczną przynosić zysk. Podobnie jak zainwestowanie w alternatywne źródła energii. Jednorazowy koszt inwestycji jest duży, ale szybko można zobaczyć efekty.

Polecane  Fotowoltaika czy solary – jaki system wybrać?

Źródła:

  • https://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/andrzej-gantner-poprawa-efektywnosci-energetycznej-to-szansa-na-zwiekszenie-konkurencyjnosci-firm-wideo,186012.html
  • https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/poprawa-efektywnosci-energetycznej-szansa-na-zwiekszenie-konkurencyjnosci-przedsiebiorstwa