Kompensacja mocy biernej – sposób na obniżenie kosztów w firmie

Dla wielu przedsiębiorców wydatki na energię elektryczną stanowią największy koszt prowadzenia działalności. Ostatnie zmiany jeszcze zwiększyły koszty związane z energią. To bardzo wpływa na opłacalność biznesów oraz ceny ich produktów i usług. Dlatego tak ważne jest zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej. Kompensacja mocy biernej jest w tym po prostu kluczowa. Dowiedz się, jak można ją wykorzystać do obniżenia kosztów w firmie.

Kompensacja mocy biernej – co to jest?

Aby wytłumaczyć, czym jest kompensacja mocy biernej, trzeba wrócić do podstaw fizyki. Obwód posiada trzy rodzaje mocy: czynną, bierną i pozorną. Ta pierwsza jest zamieniana na pracę użytkową. Moc bierna natomiast występuje pomiędzy źródłem i odbiornikiem energii i krąży między nimi. Zarówno jedna, jak i druga są tworzone w elektrowni i przesyłane siecią do domów i firm. Jednak energia bierna nie jest zużywana. Jej nadmiar może jednak oznaczać większe koszty.

Energia bierna dzieli się na dwa rodzaje: indukcyjną i pojemnościową. Moc indukcyjna jest wykorzystywana do wytwarzania pola magnetycznego, na przykład w transformatorach, silnikach i dławikach. Jest więc konieczna do prawidłowej pracy wielu urządzeń. Jednak wcale nie musi być pobierana i oddawana do sieci elektroenergetycznej. Można ją skompensować i zatrzymać, a tym samym znacznie zmniejszyć straty energii na przykład na wytwarzanie ciepła.

Polecane  Poprawa efektywności energetycznej – szansa na zwiększenie konkurencyjności firmy

Kompensacja mocy biernej

Zbyt duża ilość energii biernej w sieci elektroenergetycznej to konieczność instalacji różnych urządzeń, przewodów o większych pokrojach. Na dodatek oznacza to większe straty ciepła na różnych urządzeniach, na przykład w transformatorach i instalacjach odbiorczych. To oznacza, że pojawiają się straty energii, które bezpośrednio przekładają się na większe koszty. W przypadku gospodarstwa domowego nie ma to takiego znaczenia, ale już w średnich i większych przedsiębiorstwach może mieć naprawdę ogromne.

Kontrolowanie poziomu pobieranej mocy biernej i jego kompensowanie jest zaliczane do jednego z najlepszych sposobów na zwiększenie efektywności elektrycznej przedsiębiorstwa. To rodzaj racjonalnego użytkowania energii elektrycznej, który nie tak trudno wprowadzić we własnej firmie. Nie jest to także wysoka inwestycja.

Jak skompensować moc bierną?

Poziom pobranej mocy biernej można łatwo zmniejszyć. W firmach nie będzie to duża inwestycja, a pozwoli na odnotowanie bardzo dużych oszczędności. Najłatwiejszym sposobem na zmniejszenie poboru energii biernej indukcyjnej jest przyłączenie baterii kondensatorów. Jeśli chodzi o kompensację mocy biernej pojemnościowej, która jest oddawana do sieci elektroenergetycznej, stosuje się baterie dławików indukcyjnych. Te drobne urządzenia należy zamontować na instalacji elektrycznej. Ich rodzaj i wielkość powinny być dobrane do rodzaju instalacji przez doświadczonego elektryka. Inaczej cały proces nie będzie tak skuteczny.

Zasada działania jest dość prosta – obie baterie tworzą w pobliżu odbiornika przeciwną energię bierną. Dlatego nie trzeba jej transportować przez sieć, a dzięki temu koszty poboru prądu stają się mniejsze. Energia bierna nie wraca już do sieci. Po zainstalowaniu urządzeń kompensacyjnych jest przekazywana tylko między odbiornikiem a kompensatorem. Ten sposób optymalizacji sprawdza się we wszystkich firmach, zarówno tych dużych, jak i niewielkich.

Polecane  Energia słoneczna w praktyce: poznaj zasady działania fotowoltaiki

Czy kompensacja mocy biernej zawsze się opłaca?

Pierwszym krokiem, który trzeba podjąć przed zainstalowaniem kompensatorów, jest dokładna analiza faktur za energię elektryczną. W części dystrybucyjnej powinny znaleźć się informacje, ile wynoszą te opłaty. Niektóre firmy ich nie naliczają, jeśli nie przekraczają one określonego poziomu. Najczęściej jednak w przedsiębiorstwach, zarówno tych produkcyjnych, jak i usługowych, może okazać się, że limit ten jest za niski i opłaty są dość wysokie. Może się okazać, że opłaty z tytułu zbyt dużego poboru mocy biernej to 30% wszystkich kosztów i opłat za prąd!

To niepotrzebny wydatek i jeśli tego rodzaju opłaty są naliczane w przypadku twojego przedsiębiorstwa, czas zacząć działać. Skuteczna kompensacja pozwoli zmniejszyć opłaty za moc bierną nawet o 7%! To pieniądze, które można zatrzymać w firmowym budżecie!

Koszt kompensacji mocy biernej to tak naprawdę tylko koszt urządzeń i ich instalacji. Inwestycja nie jest bardzo duża, ale nie należy także do małych. Szacuje się, że powinna się zwrócić po około roku użytkowania.

Kompensacja mocy biernej w firmie – dlaczego warto?

Kompensacja mocy biernej w firmie to tak naprawdę niewielki wysiłek i stosunkowo mały koszt, który szybko się zwróci. Jest to jednak świetna możliwość do zrobienia oszczędności. I do znacznego zmniejszenia zużycia energii, co ma wpływ i na koszty prowadzenia działalności, i na środowisko.

Takie działanie ma na celu poprawę efektywności energetycznej firmy. Jest to jeden z elementów składowych, które razem dają ogromny efekt. Takie drobne elementy pozwalają na obniżenie kosztów w firmie, a to znów przyczynia się do większej konkurencyjności. Więcej pieniędzy na firmowym koncie to zabezpieczenie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Mniejsze koszty produkcji pozwalają na utrzymanie cen na niższym poziomie bez schodzenia z własnych zysków. To zdecydowanie dobry sposób na przyciągnięcie i utrzymanie klientów. Zwłaszcza w dobie szalejącej inflacji takie działanie ma bardzo wiele plusów. Warto o tym pomyśleć, nawet w niewielkiej firmie można zobaczyć efekty już na pierwszych fakturach za prąd.

Polecane  Fotowoltaika dla firm – energooszczędność i ekologia w jednym

Źródła:

  • https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/kompensacja-mocy-biernej
  • https://www.oszomega.pl/kompensacja-mocy-biernej-na-czym-polega/?gclid=Cj0KCQiA1ZGcBhCoARIsAGQ0kkpVpLJf_JyLES35CxTJtw9zh5L2gpwtZ7Dn66US3LacvK2PDLW9RGMaAnvnEALw_wcB