Czym różnią się systemy fotowoltaiczne on grid i off grid? Który wybrać?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością. Na ich założenie decydują się nie tylko osoby posiadające domy jednorodzinne, ale i właściciele firm. Własna instalacja fotowoltaiczna pozwala na pozyskanie taniej energii elektrycznej i uniezależnienie się choć częściowo od dostaw z sieci. Warto jednak dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj instalacji będzie najlepszy do zaspokojenia naszych potrzeb energetycznych. Do wyboru są aż trzy warianty: on grid, off grid i model hybrydowy. Jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej jest najkorzystniejszy?

W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne?

Dlaczego panele fotowoltaiczne pozwalają na uzyskanie prądu z promieniowania słonecznego? Bardzo dużo się mówi o tym, że fotowoltaika to sposób pozyskania darmowej energii elektrycznej z promieni słonecznych. Jednak nie każdy rozumie sposób działania tej instalacji i dlatego może mieć wątpliwości, czy taka inwestycja jest faktycznie opłacalna.

W ogniwach fotowoltaicznych zachodzi zjawisko o tej samej nazwie – fotowoltaiczne. Po prostu ładunek elektryczny jest przewodzony w wyniku działania czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne i temperatura. Pozyskany ładunek elektryczny ze słońca jest przekształcany w instalacji fotowoltaicznej na prąd stały, który może być wprowadzony do sieci energetycznej, aby zasilać urządzenia domowe, biurowe i przemysłowe. Cały proces opiera się o wiele poszczególnych elementów, które razem tworzą instalację fotowoltaiczną. Jednak zasada pozyskania prądu ze słońca jest bardzo prosta.

Polecane  Jak uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki?

Czym charakteryzuje się instalacja on grid?

Wyróżniamy trzy główne rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Wybierając tę, która będzie najlepszym rozwiązaniem dopasowanym do naszych potrzeb prywatnych lub firmowych, warto wziąć pod uwagę instalację, która zapewni nam najlepszą efektywność energetyczną, a co za tym idzie – zmniejszy zapotrzebowanie na energię z sieci.

Jedną z instalacji, które warto wziąć pod uwagę, jest system on grid. Jest to system otwarty, pozwalający na pobieranie prądu z sieci, jeśli instalacja wyprodukuje go zbyt mało, jak i na oddawanie nadwyżki do sieci, gdy instalacja wyprodukuje go zbyt dużo i po zaspokojeniu naszych potrzeb energetycznych pozostanie nadwyżka.

W tym modelu energia pozyskiwana przez instalację fotowoltaiczną jest zużywana na bieżąco. Jeśli powstanie jakakolwiek nadwyżka energii, będzie ona przesłana do zakładu energetycznego siecią. Dlatego najważniejsze jest przy wyborze tej instalacji, aby dobrze wyliczyć moc paneli fotowoltaicznych, aby zapewniały one poziom produkcji energii elektrycznej na poziomie jak najbardziej zbliżonym do realnego zapotrzebowania na energię w obiekcie. Dzięki temu nie trzeba będzie ani pobierać dodatkowej energii z sieci, ani też jej oddawać.

Choć warto pamiętać, że wyprodukowanej energii nie oddajemy za darmo, a sprzedajemy ją po stawce zgodnej z umową zawartą z operatorem sieci i dostawcą energii elektrycznej. Dlatego też, jeśli liczymy na dodatkowe środki finansowe z tej inwestycji, można zastanowić się nad otwartym systemem on grid, który pozwoli na sprzedaż nadwyżek energii.

Polecane  Czym są odnawialne źródła energii i co warto o nich wiedzieć?

Instalacja off grid – co trzeba o niej wiedzieć?

W przeciwieństwie do instalacji on grid model off grid zapewnia działanie całkowicie niezależnie od sieci, a nawet w ogóle nie jest do niej podłączony. Dlatego bardzo często wybierana jest ona przez osoby mieszkające na terenach trudno dostępnych lub przez przedsiębiorców, którzy mają duże zakłady produkcyjne z terenem, który można wykorzystać pod farmę fotowoltaiczną. Choć zasada działania instalacji fotowoltaicznej off grid jest taka sama jak w modelu on grid, to musi być ona zbudowana precyzyjnie, a nawet przyszłościowo, aby zapewniać idealną ilość prądu dla jej użytkownika.

W instalacji off grid ważnym elementem jest magazyn energii. Zamiast oddawać nadwyżkę wyprodukowanego prądu do sieci, tutaj oddajemy go do własnego magazynu energii. A zatem nawet jeśli nie zużyjemy wyprodukowanego prądu na bieżąco, będzie można skorzystać z niego później, np. gdy instalacja wyprodukuje go mniej, niż wynoszą nasze energetyczne potrzeby.

Posiadanie własnego magazynu energii i brak połączenia z siecią daje niezależność energetyczną. Nie korzystamy z energii z sieci, a więc nie musimy obawiać się rachunków, jak i podwyżek cen, a także nie trzeba martwić się awariami czy planowanymi włączeniami. Warto jednak pamiętać, że sama instalacja i magazyn energii muszą być dobrze zaplanowane wraz z uwzględnieniem aktualnych, jak i przyszłych potrzeb energetycznych, aby mogły one zostać zaspokojone przez instalację fotowoltaiczną w pełni.

On grid czy off grid – co jest lepsze?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Wystarczy rozważyć choćby dwie różnice między tymi instalacjami, aby już uzyskać odpowiedź na pytanie, co dla nas jest lepsze. Instalacja on grid daje nam możliwość dokupienia energii energetycznej, jeśli zajdzie taka potrzeba, jak i odsprzedania wyprodukowanej nadwyżki. Z kolei instalacja off grid zapewnia nam totalną niezależność od sieci, co również jest sporą korzyścią.

Polecane  Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć

Zarówno instalacja on grid, jak i model off grid mają wiele zalet. Co może być jednak przeważającą zaletą modelu off grid? Magazyn energii i możliwość odłączenia się od sieci. Dlaczego jest to rozstrzygająca zaleta? Nie da się ukryć, że ceny energii elektrycznej w ostatnich latach drastycznie wzrosły. Odczuli to nie tylko klienci indywidualni, ale także przedsiębiorstwa otrzymały o wiele wyższe rachunki za prąd.

Optymalnie dopasowana instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej na własne potrzeby i przechowywanie jej w magazynie na okres, w którym zużycie będzie podwyższone. Można więc powiedzieć, że wybór instalacji będzie zależał głównie od naszych potrzeb, jak i możliwości ich zaspokojenia przez instalację fotowoltaiczną.

Źródła:

  1. https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-off-grid-czy-on-grid-co-jest-bardziej-oplacalne-a-co-mozliwe/
  2. https://www.muratorplus.pl/technika/oze/off-grid-czy-warto-akumulator-wady-zalety-instalacja-fotowoltaiczna-niepodlaczona-do-sieci-aa-UfYe-Skr4-c319.html