5 sposobów na obniżenie rachunków za prąd

Na początku każdego roku można wręcz oczekiwać podwyżek rachunków za energię elektryczną. W niektórych gospodarstwach domowych może być ona naprawdę znaczna. A to może nas skłonić do podjęcia kroków, aby oszczędzać energię. Na szczęście z tej sytuacji jest kilka wyjść. Prąd możemy oszczędzać na wiele sposobów. Oprócz oszczędzania można zainteresować się produkcją prądu we własnym zakresie. A to już całkowicie zmieni wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. W jaki sposób można to zrobić?

Uzyskanie energetycznej niezależności

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na terenie posesji lub dachu budynku. Choć jednorazowo taka inwestycja będzie kosztowna, to zwróci nam się na wiele sposobów. Po pierwsze uzyskamy energię elektryczną z alternatywnego źródła, a zatem obniży to wysokość rachunków za prąd z sieci. Odpowiednio dobrana instalacja może też nam pozwolić na wytwarzanie prądu na swoje potrzeby w 100% i jeszcze sprzedawanie nadwyżki do sieci. Po drugie alternatywne źródło energii daje nam niezależność właśnie od tej sieci. Gdy sąsiedzi uzależnieni od dostawy prądu nie będą mieli światła, my nadal będziemy się cieszyć dostępem do energii elektrycznej.

Co zrobić, gdy mamy tylko część potrzebnych środków? Na resztę inwestycji można wziąć ekologiczny kredyt, który jest kredytem gotówkowym dedykowanym sfinansowaniu różnych przedsięwzięć. W ten sposób można uzyskać środki na wyposażenie swojego domu w panel fotowoltaiczne lub na remont. Spłacanie rat kredytu nie będzie tak trudne, jeśli odpadnie nam płacenie wysokich rachunków za energię elektryczną. W końcu tę będziemy mogli sami dla siebie wytwarzać, gdy tylko zaświeci słońce.

Polecane  Kompensacja mocy biernej – sposób na obniżenie kosztów w firmie

Zakup nowoczesnych sprzętów, które zużywają mniej prądu

Choć nie każdy ma możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych, to każdy może wykorzystać prostsze metody modernizacji mieszkania. Jeśli chcemy obniżyć rachunki za prąd, musimy wiedzieć, co wpływa na ich wysokość. A w zasadzie: które z domowych sprzętów zużywają go najwięcej. Większość osób wymienia sprzęty AGD i RTV, dopiero gdy te się zepsują. Jednak mając 20-letnią lodówkę czy 15-letnią pralkę, możemy szybko zauważyć, że nowoczesne sprzęty są nie tylko lepsze, ale i pożerają mniej prądu. Warto więc zastanowić się, czy i w naszym mieszkaniu nie ma sprzętów, które są już zbyt stare, aby spełniały obecne normy energooszczędne.

Jednorazowa wymiana wszystkich sprzętów AGD i RTV może być bardzo kosztowna. Nie musimy od razu zamieniać wszystkich na najnowsze, dające realne oszczędności w zużyciu prądu. Jeśli chociaż raz na rok wymienimy starszy i prądożerny model sprzętu, i tak odczujemy realną różnicę w wysokości rachunków do zapłaty.

Wyłączenie trybu czuwania w urządzeniach

Jeszcze kilka lat temu eksperci zalecali pozostawiać domowe sprzęty na trybie czuwania. Miał on zużywać mniej energii elektrycznej niż ponowne uruchomieni urządzenia od zera. Jednak obecnie zauważono, że sprzęty pozostawione w trybie czuwania mogą zużywać nawet 2 waty prądu w ciągu godziny. A w domach mamy coraz więcej takich urządzeń. Dobrze jest więc zostawić pod napięciem tylko te sprzęty, które tego potrzebują, jak lodówka. Inne, których w danym momencie nie używamy, dobrze jest odłączać z prądu na noc czy przed wyjściem z mieszkania.

Polecane  Energia słoneczna w praktyce: poznaj zasady działania fotowoltaiki

Choć może nam się to wydawać niskim poborem energii, to wciąż w skali roku wyłączając sprzęty z trybu czuwania i nie zostawiając ładowarek w gniazdkach, możemy trochę zaoszczędzić. Nawet tak małe urządzenia, które mają tylko przekazywać energię do innych sprzętów, mogą zużywać energię elektryczną. Co ciekawe, także wtedy, gdy urządzenie do ładowania, nie jest do nich podłączone. Dlatego warto pamiętać o tym prostym sposobie na oszczędzanie.

Używanie sprzętów o dużym poborze mocy tylko w razie potrzeby

Czajnik elektryczny, suszarka do włosów, mikrofalówka czy elektryczny grzejnik to sprzęty, które pobierają bardzo dużo mocy w krótkim czasie. Oszczędzanie prądu i zmniejszenie tym samym rachunków za energię nie musi polegać na zrezygnowaniu z nich. Aczkolwiek do ich używania trzeba podchodzić rozsądnie.

Przykładowo, gdy chcemy napić się herbaty, wystarczy, że zagotujemy minimalną ilość wody. Nie musimy gotować pełnego zbiornika, co zabierze więcej czasu, a co za tym idzie – także mocy z sieci. Możemy też zapytać inne osoby z nami mieszkające, czy również chcą herbatę, skoro już będziemy gotować wodę.

Tak samo użytkowanie mikrofalówki może zabierać zbyt dużo prądu, choć moglibyśmy zużyć go mniej. Niektóre potrawy mają konkretny czas podgrzewania, inne grzejemy na oko. Jednak korzystając z ustawień mocy i czasu podgrzewania dań, możemy sprawnie regulować, ile na daną funkcję zużyjemy energii. Nie warto przegrzewać potraw, tylko dlatego, że chcemy mieć pewność, iż będą gorące. Przecież w taki sposób po ich podgrzaniu będziemy musieli poczekać, aż ostygną, aby były zdatne do jedzenia. I zużyjemy nieco mniej prądu, podgrzewając je przez wyznaczony czas.

Polecane  Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć

Zmiana przyzwyczajeń to klucz do sukcesu

Nawet jeśli nie mamy możliwości założyć paneli fotowoltaicznych, z których wyprodukujemy swój prąd, wciąż możemy sporo oszczędzić. Wymiana sprzętów elektronicznych na te o mniejszym poborze mocy czy nienadużywanie urządzeń, które już mamy, wiele dla nas zaoszczędzi. Jednakże kluczowe jest to, abyśmy i my chcieli ograniczyć wysokość rachunków.

Z pozoru może nam się wydawać, że skoro i tak mamy najbardziej nowoczesne sprzęty, to nie musimy się tym martwić. A tymczasem rachunek za prąd może nas zaskoczyć. Oczywiście nie możemy ograniczać realnych potrzeb, ale warto się zastanowić nad kilkoma kwestiami.

Przede wszystkim: czy potrzebujemy aż tylu sprzętów? Posiadanie kilku telewizorów oczywiście jest wygodne, ale co, jeśli jeden jest włączony w sypialni, a my go nie oglądamy, bo w tym czasie gotujemy w kuchni i tam włączyliśmy mały telewizor? Takich przykładów można wymienić nawet więcej. Dobrze jest pomyśleć, z czego naprawdę korzystamy i co będzie dla nas przydatne. Może się okazać, że jest kilka rzeczy, bez których możemy się obejść albo które często włączamy i o nich zapominamy, a potem rachunek za prąd przychodzi zbyt wysoki.

Źródła

  1. https://zaradnyfinansowo.pl/7-sposobow-na-obnizenie-rachunkow-za-prad-stac-cie-na-ich-bagatelizowanie/
  2. https://lepiej.tauron.pl/finanse-i-uslugi/jak-oszczedzac-prad-w-domu-8-skutecznych-sposobow/