Energia słoneczna – jak powstaje i jak ją wykorzystać?

Odnawialne źródła energii są coraz chętniej wybierane przez osoby prywatne i firmy. Zapewniają czystą energię, która jest tania, a jej pozyskanie nie powoduje strat dla środowiska naturalnego. Największym kosztem korzystania z energii słonecznej jest inwestycja w panele solarne lub fotowoltaiczne. Później samą energię cieplną lub elektryczną pozyskujemy dzięki promieniowaniu słonecznemu. W jaki sposób to działa?

Czym jest energia słoneczna?

Potencjał energii słonecznej odczuwamy na własnej skórze. Gdy wyjdziemy na zewnątrz w ciepły dzień, czujemy, jak promienie ogrzewają naszą skórę. Tak samo działa pobieranie energii za pomocą paneli solarnych, na które również po prostu padają promienie słoneczne, a przez to zaczyna się ich przetwarzanie na energię cieplną, a nawet na energię elektryczną.

Sama energia słoneczna to po prostu promieniowanie elektromagnetyczne gwiazdy w naszym układzie słonecznym, czyli Słońca. Promieniowanie, które dociera do Ziemi, to skutek fuzji jądrowych, które zachodzą we wnętrzu Słońca. Zapewnia Ziemi odpowiednią temperaturę, dzięki czemu na naszej planecie nie zamarzniemy ani nie spalimy się. A do tego jest jednym z odnawialnych źródeł energii, ponieważ się nie wyczerpie.

W jaki sposób przekształca się promienie słoneczne w energię?

Do tego potrzebne są przede wszystkim panele, na które będzie padać promieniowanie. Mogą to być panele fotowoltaiczne, których technologia pozwala na przekształcenie energii promieniowania na energię elektryczną, lub kolektory solarne, za których pośrednictwem energia słoneczna zostanie zamieniona na energię cieplną.

Polecane  Czy fotowoltaika się opłaca?

Zasada działania paneli solarnych jest jednak bardzo prosta. Wykonane są z elementów, które pochłaniają energię słoneczną. Następnie jest ona przetwarzana. W przypadku paneli fotowoltaicznych, aby powstał prąd, ogniowo pochłania energię słoneczną, wybija z niej elektrony, a w wolnych miejscach powstaje tzw. dziura elektronowa. Na skutek ruchów elektronów pomiędzy półprzewodnikiem powstaje tzw. różnica potencjałów, czyli napięcie elektryczne. I właśnie tak powstaje prąd. Aby można było go użyć, potrzebny jest w instalacji inwerter, który zamieni prąd zmienny na prąd stały, który jest odpowiedni do użycia w sieci domowej czy też do wykorzystania w małych, a nawet w dużych przedsiębiorstwach.

Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Jest wiele powodów, dla których warto zainwestować w odnawialne źródła energii. Przede wszystkim jest to ekologiczny sposób na ogrzewanie budynku, podgrzewanie wody użytkowej czy produkcję energii elektrycznej. Decydując się na takie rozwiązanie, rezygnujemy z dostaw z sieci, które, aby mogły zostać wyprodukowane, najczęściej wykorzystują paliwa kopalne czy inne ograniczone zasoby, które nie ulegają odnowieniu. Dlatego z punktu widzenia ochrony środowiska i dbania o planetę taki wybór jest najlepszy.

Jednak nie da się zaprzeczyć, że inwestycja w fotowoltaikę będzie również opłacalna finansowo. Dobrze dobrana fotowoltaika dla firm, nawet dla dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, jest w stanie zasp okoić zużycie energii elektrycznej. A to oznacza, że nie będziemy płacić żadnych rachunków za pobór energii z sieci. Albo pozwoli na znaczne ich ograniczenie.

Polecane  5 sposobów na obniżenie rachunków za prąd

Także w budynkach mieszkalnych z powodzeniem można korzystać z paneli fotowoltaicznych, które pozwolą ograniczyć rachunki za energię lub nawet na całkowite zrezygnowanie z poboru prądu z sieci.

Panele fotowoltaiczne pozwalają na uzyskanie niezależności energetycznej

Jest jeszcze jeden bardzo istotny powód przemawiający za inwestycją w to odnawialne źródło energii. Autonomia od dostaw energii elektrycznej z sieci. Można nadal mieć instalację połączoną z siecią wybranego dostawcy, ale wcale nie trzeba z niej korzystać. Ponadto gdy wybierzemy na przykład instalację off-grid, nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej przez nasze panele fotowoltaiczne trafi do naszych magazynów energii (akumulatorów).

Co to oznacza w praktyce? Jeśli instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje więcej energii elektrycznej, niż wynosi bieżące zużycie, nadmiar zostanie przekazany do akumulatorów. Można go zużyć, gdy instalacja wyprodukuje mniej energii, niż zużywamy. A zatem nie tracimy tej energii, nie znika ona ani też nie jest przekazana do sieci dystrybutora zewnętrznego.

Niezależność energetyczna od dostaw z sieci sprawia, że nie musimy się martwić brakiem dostaw prądu czy planowanymi, lub co gorsza nieplanowanymi brakami dostaw. Przez cały czas urządzenie elektryczne, które mamy w domu, będą pracować. A w przypadku firm unikniemy przestoju produkcyjnego czy przestoju w pracy ogólnie z powodu braku prądu.

Panele fotowoltaiczne dają nam możliwość produkcji własnej energii elektrycznej niezależnie od dostaw z sieci. Zapewnia nam to bezpieczeństwo energetyczne oraz wygodę. Nie trzeba się martwić planowanym wyłączeniem czy nagłą awarią, ponieważ nas to nie będzie dotyczyć.

Polecane  Jak uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Tak naprawdę zawsze można powiedzieć, że to zależy. Przede wszystkim cena całej instalacji jest zależna od jej mocy. Im więcej zużywamy energii elektrycznej, tym większej mocy musi być cała instalacja. A im bardziej rozbudowana instalacja, tym więcej paneli fotowoltaicznych potrzeba, co oznacza, że jej cena rośnie. Jednak optymalnie dobrana moc instalacji pozwoli uzyskać niezależność energetyczną. Dlatego warto wybrać moc instalacji, która będzie zaspokajać potrzeby obiektu.

Kolejna ważna kwestia to jakość elementów, które składają się na instalację. Tak naprawdę bardzo istotne są parametry, trwałość i materiały, z jakich poszczególne elementy zostały wykonane. Im wyższa jakość, tym wyższa cena. W tym wypadku warto jednak postawić na jakość, ponieważ taka instalacja będzie działać bardziej wydajnie, a nawet będzie trwalsza.

Ostatni, ale równie ważny czynnik wpływający na cenę to koszt instalacji. Firma instalacyjna, która ma przeszkolonych pracowników z odpowiednimi uprawieniami oraz bogate doświadczenie, zawsze będzie cenić swoje usługi wyżej. Tutaj jednak wraz z ceną idzie fachowość. Warto wybrać instalatora, który ma uprawienia i doświadczenie, dzięki czemu mamy gwarancję, że instalacja będzie działać prawidłowo.

Źródła:

  • https://stiloenergy.pl/w-jaki-sposob-system-fotowoltaiczny-wytwarza-energie-elektryczna/
  • https://inwestuj-profesjonalnie.pl/fotowoltaika-dla-firm-energooszczednosc-i-ekologia-w-jednym/