Eko-dom to taki dom, który został zaprojektowany i zbudowany z myślą o minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko oraz o zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych. Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań, które warto zastosować w celu osiągnięcia tego celu.
Trzeba myśleć ekologicznie już na etapie projektowania domu, a potem gospodarować oszczędnie surowcami w trakcie budowy i eksploatacji obiektu. Odnosi się to również do prac remontowych i modernizacyjnych.
Budownictwo ekologiczne narzuca określony styl życia. Zmieniając przyzwyczajenia, oszczędzamy pieniądze, ale także mamy udział w rozwiązaniu globalnego problemu, którym jest nadmierne zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
Zastosowane w nim rozwiązania materiałowe i instalacyjne muszą być przystosowane do wykorzystania energii odnawialnych. Ekologiczne domy są trendem, ale przede wszystkim propozycją, która pozwala żyć zdrowo.
Energooszczędne źródła energii
Panele słoneczne, kolektory, kotły na biomasę czy też pompy ciepła pozwalają na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia domu oraz do produkcji energii elektrycznej. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie energii z sieci, co przekłada się na mniejsze rachunki za prąd i gaz w eko-domu. Na wiele z tych rozwiązań można uzyskać dotacje. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest coraz prostsze, a same rozwiązania coraz wydajniejsze.
Fotowoltaika to jeden z największych ekologicznych trendów ostatnich lat. Panele słoneczne umożliwiają produkcję energii elektrycznej z promieniowania słonecznego (energii słonecznej), a kolektory słoneczne służą do pozyskiwania ciepła z promieniowania słonecznego do ogrzewania wody użytkowej lub pomieszczeń. Z kolei pompy ciepła pozwalają na wykorzystanie ciepła zgromadzonego w ziemi, powietrzu lub wodzie do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej.
Dzięki wykorzystaniu tych technologii można nie tylko zmniejszyć koszty energii, ale również zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i redukcji zmian klimatycznych. Poza tym korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala na uniezależnienie się od wahań cen energii, co może przynieść dodatkowe oszczędności.
Minimalizacja zużycia energii
Montaż instalacji zasilanych z odnawialnych źródeł energii pozwoli w pełni albo częściowo uniezależnić się od dostawców tradycyjnych paliw. Mamy też realny wpływ na codzienne zużycie energii w domu.
W eko-domu warto ograniczyć zużycie energii poprzez stosowanie energooszczędnych diod LED, zakup urządzeń o odpowiedniej klasie energetycznej, wdrożenie dobrych nawyków – jak m.in. wyłączanie urządzeń elektrycznych, które nie są w użyciu czy też montaż czujników ruchu, które włączają oświetlenie tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.
Specjalne przedłużacze i listwy z wyłącznikami prądu są podstawowym wyposażeniem eko-domu. Dzięki nim można szybko odciąć dopływ prądu do urządzeń w stanie spoczynku. W nowoczesnym budownictwie jest też wiele urządzeń z funkcją smart home, która pozwala sterować zużyciem energii z aplikacji w smartfonach.
Poprawa efektywności energetycznej
Efektywność energetyczna budynku przekłada się na koszty prądu i ogrzewania, które stanowią znaczną część budżetu. Jej poprawa ma na celu opracowanie technologii, unowocześnień i sposobów, by ograniczyć ilość zużywanej energii lub poprawić dany produkt bez zwiększania ilości zużytej energii. Poza tym efektywność energetyczna przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczeń.
Termomodernizacja. Dobre i solidne izolacje
Ekologię w budownictwie i architekturze kojarzy się głównie z oszczędnością energii. Obecnie na znaczeniu zyskuje również dobór materiałów, sprzętów i różnych elementów domu.
Termomodernizacja to działania mające na celu zmniejszenie strat ciepła, wspierające energooszczędność budynku. Za eko-dom uznaje się taki, którego ściany zewnętrzne mają współczynnik przenikania ciepła mniejszy niż 0,2 W/(m²K), a okna maksymalnie 1,3 W/(m²K).
Szczelne okna i drzwi oraz ocieplone ściany to mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie. Solidnie wykonane izolacje dachu, ścian i podłóg zapobiegają utracie ciepła z domu. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania eko-domu, co przekłada się na mniejsze rachunki.
Oszczędne instalacje wodne
Dom ekologiczny powinien zostać zbudowany z ekologicznych surowców, a także być energooszczędny. Instalacje wyposażone w oszczędne baterie, prysznice i toalety pozwalają na zmniejszenie zużycia wody i zmniejszenie kosztów rachunków za wodę. Warto także zastosować urządzenia pozwalające odzyskiwać wodę opadową. W każdym aspekcie należy zadbać, byśmy dbali o ekosystem, którego częścią jesteśmy.
Naturalne materiały budowlane
Stosowanie materiałów naturalnych – takich jak drewno, wypalana cegła, glina, szkło, wiklina czy kamień – nie tylko pozwala na uzyskanie pięknego wyglądu domu, ale również wpływa na jego ekologiczność.
Są one wytrzymałe konstrukcyjnie, a dodatkowo gwarantują odpowiedni dla nas mikroklimat i są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Jeśli dom, w którym zamieszkasz, nie zaburzy równowagi w przyrodzie, będzie żyło się w nim lepiej. Przestrzeń, w której spędzamy dużą część doby, ma kluczowy wpływ na nasze samopoczucie.
Klimatyzacja i wentylacja
Systemy klimatyzacji i wentylacji w eko-domie powinny być zaprojektowane tak, aby minimalizować zużycie energii. Dzięki temu można zapewnić komfortowe warunki termiczne w domu bez nadmiernego zużycia prądu.
Świadomy recykling i konsumpcja
Średnio przeciętna rodzina wyrzuca w ciągu pięciu lat ponad 6 ton zanieczyszczeń. W eko-domu warto wykorzystać możliwości, jakie daje recykling odpadów. Można wykorzystać różne pojemniki do segregacji odpadów oraz kompostownik do przetwarzania odpadów organicznych.
Świadoma, przemyślana konsumpcja oraz recykling to proste, a bardzo ważne zmiany. Wybieraj m.in. słoiki i opakowania szklane wielorazowego użytku, filtry do wody zamiast kupowania wody w butelkach, płócienne torby i wiklinowe koszyki czy też drewniane i ceramiczne doniczki.
Samodzielne stworzenie rzeczy z czegoś, co nadawało się już do wyrzucenia, daje wiele satysfakcji. Recykling jest wyrazem szacunku wobec natury oraz szansą na uzyskanie oryginalnych przedmiotów do wyposażenia wnętrz.
Podsumowanie
Sposobów na bycie bardziej eko jest wiele – powyżej przedstawiliśmy wybrane z nich. Wprowadzenie powyższych rozwiązań pozwoli na oszczędzanie pieniędzy oraz minimalizację negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Zmiana podstawowych nawyków podczas codziennych czynności może obniżyć rachunki oraz ograniczyć zjawisko zanieczyszczenia środowiska.
Źródła
- https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/563019,jak-wybudowac-wymarzony-dom-w-zgodzie-z-natura-i-ekologia.html
- https://www.ekoradcy.pl/blog/5-sposobow-na-eko-dom-jak-zyc-w-zgodzie-z-natura
- https://www.homebook.pl/artykuly/4463/eko-dom-ekologiczna-lazienka-czyli-jak-zyc-w-zgodzie-z-natura