Dom pasywny – czym jest i czy warto go zbudować?

Czy wiesz, czym jest dom pasywny? O czym trzeba pamiętać przy jego budowie i czy taka inwestycja w ogóle się zwraca? Sprawdź, co musisz wiedzieć o nowoczesnych domach pasywnych!

Dom pasywny – co to takiego?

Dom pasywny to wciąż nowa idea, która jednak bardzo szybko zyskuje na popularności. Wynika to m.in. z tego, że coraz więcej osób szuka oszczędności podczas budowy domu – i tu trzeba uściślić, bowiem nie chodzi o etap samej budowy, a dokładnie o późniejsze użytkowanie budynku. Zatem dom pasywny to obiekt, który korzysta z różnorodnych technologii, dzięki czemu zmniejszeniu ulega zapotrzebowanie na energię. Nie wchodząc na tym etapie w szczegóły, warto wspomnieć, że obniżenie rachunków za prąd możliwe jest m.in. dzięki kompensacji mocy biernej czy korzystaniu z energii słonecznej. Dość dodać, że dom pasywny zużywa około ośmiokrotnie mniej energii niż standardowy dom (15 kWh m2/rok przy 120 kWh m2/rok).

Dom pasywny jest zaprojektowany i zbudowany w taki sposób, aby domownicy w maksymalnym stopniu mogli korzystać z takich źródeł energii i ciepła jak słońce, ciepło gruntu, a nawet temperatura własnego ciała! Korzystanie z energii słonecznej to nie tylko fotowoltaika, ale też np. osadzenie okien oraz drzwi blisko krawędzi. Zasadniczo idea domu pasywnego sprowadza się do tego, aby do jego ogrzania nie było konieczne wykorzystywanie żadnego paliwa nieodnawialnego, jak gaz czy węgiel. Warto też dodać, że dom nie musi być od razu wybudowany jako pasywny – choć oczywiście takie rozwiązanie jest najlepsze chociażby pod względem finansowym. Dlatego jeśli planujesz budowę domu, koniecznie rozważ postawienie na dom pasywny.

Polecane  Energooszczędne rozwiązania dla domu – praktyczne porady

O czym pamiętać na etapie projektowania domu pasywnego?

Biorąc pod uwagę właściwości domu pasywnego, nie da się ukryć, że stworzenie właściwego projektu będzie wymagało odpowiedniego przygotowania. Trzeba przecież wziąć pod uwagę wiele czynników i elementów, a do tego uwzględnić wszystkie możliwe rozwiązania, aby podjąć optymalną decyzję. Wspomnimy tu tylko kilka prostych wskazówek, o których musisz pamiętać, w żadnym wypadku nie są to jednak wszystkie wytyczne, które należy uwzględnić:

 • zwarta bryła budynku – im prostsza bryła, tym łatwiej zachować odpowiednie parametry termiczne. Stosunek kubatury do powierzchni przegród zewnętrznych musi być tak zachowany, aby zapewniać minimalne straty ciepła,
 • niewielka powierzchnia – o wiele łatwiej w ten sposób zachować wszystkie właściwości, zaleca się, aby powierzchnia mieściła się w przedziale 90-120 m2,
 • niewielkie przeszklenie ścian od strony północnej,
 • rozmieszczenie okien w większości na stronie południowej,
 • rozmieszczenie zieleni wokół domu – od północy powinny być drzewa iglaste, które zimą chronią przed zimnym wiatrem. Trzeba natomiast unikać drzew od strony południowej lub sadzić je tak, aby nie blokowały dopływu energii słonecznej,
 • rozlokowanie pomieszczeń o największym zapotrzebowaniu energetycznych w centralnej części budynku, podczas gdy wnętrz niewymagających wysokich temperatur w północnej części budynku.

Jak budować dom pasywny?

Powyższe wskazówki dotyczą etapu projektowania domu pasywnego, a nie przeszliśmy jeszcze do budowy samej w sobie. Myśląc o budowie domu pasywnego, należy wziąć pod uwagę następujące zasady:

 • domy pasywne najczęściej stawia się na płycie fundamentowej. Jest ona ocieplona warstwą klasycznej izolacji cieplnej o grubości 25-30 cm i dodatkowo połączona z izolacją ścian fundamentowych o grubości nawet 30 cm,
 • koniecznie trzeba odpowiednio zaizolować dach lub stropodach. Nieodpowiednie działania na tym etapie mogą skutkować utratą ciepła na poziomie nawet 30%. W takich okolicznościach konieczne staje się zatem stosowanie klasycznej izolacji cieplnej np. za pomocą wełny mineralnej o grubości nie mniejszej niż 40 cm. Oprócz tego konieczne jest też eliminowanie powstawania mostków cieplnych,
 • bezwładność cieplna jest tym, czym powinny się charakteryzować ściany zewnętrzne w budynkach pasywnych,
 • absolutnie konieczne są także bardzo szczelne okna oraz drzwi.
Polecane  Jak uzyskać dofinansowanie pompy ciepła?

O jakich formalnościach do budowy domu pasywnego musisz pamiętać?

Z pewnością odradzamy całkowicie samodzielne tworzenie projektu domu pasywnego, o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firm, które w tym się specjalizują. Zresztą większość tego typu firm oferuje nie tylko wykonanie projektu, ale również wykonanie domu samego w sobie. Niektóre z nich mogą nawet posiadać certyfikat Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt. Skorzystanie z takich usług jest oczywiście kosztowne, pozwoli Ci jednak uniknąć wielu błędów, które mogłyby wystąpić przy samodzielnym projektowaniu domu. Ty z kolei zyskasz pewność, że wszystko będzie w porządku.

Czy warto budować dom pasywny?

Jeżeli rozważasz to rozwiązanie, z pewnością musisz przygotować się na wysokie wydatki na etapie projektowania i budowy – zdecydowanie wyższe niż przy budowie tradycyjnego domu i to nawet jeśli spełnia on nowoczesne i wyśrubowane normy dotyczące energooszczędności. Wynika to m.in. z większego zużycia materiałów termoizolacyjnych, stosownego doboru drzwi i okien i wielu innych czynników, których spełnienie jest konieczne do zbudowania nowoczesnego domu pasywnego. Warto tu wspomnieć również o zakupie systemu wentylacyjnego, kolektorów słonecznych czy fotowoltaiki.

Dom pasywny to zatem potężne koszty na etapie budowy, ale potem… możesz liczyć na spore oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej. Tym, co cechuje dom pasywny, jest jego tania eksploatacja. Zazwyczaj tego typu inwestycja zwraca się po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach. Dlatego jeśli dysponujesz stosownym budżetem i zależy Ci na domu niezależnym i tanim w użytkowaniu, koniecznie zainwestuj w dom pasywny.

Polecane  Eko-dom – jakie rozwiązania warto zastosować, by żyć w zgodzie z naturą i oszczędzać pieniądze?

 

 

Źródła:

 1. https://dom.wp.pl/dom-pasywny-czy-warto-go-zbudowac-6098125149233793a
 2. https://igniazdka.pl/pl/n/Co-to-jest-dom-pasywny-i-jak-go-zbudowac/27
 3. https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/dom-pasywny-czym-jest-i-jak-go-wybudowac/
 4. https://www.architekturaibiznes.pl/pdd-special/dom-pasywny,19251.html
 5. https://kosbud.com.pl/porady-i-wskazowki/dom-pasywny-czy-oplaca-sie-go-budowac-czym-sie-wyroznia
 6. https://rankomat.pl/nieruchomosci/dom-pasywny