Jak napisać biznesplan? Praktyczne wskazówki

Świat biznesu, pieniądze, wpływowi znajomi, szklane biurowce i spotkania na szczycie – takie wyobrażenie o biznesie ma naprawdę wiele osób. Ten świat wydaje się szczególnie atrakcyjny zwłaszcza młodym ludziom, którzy marzą o tym, aby stworzyć własny biznes, zarobić pieniądze i w ten sposób rozsławić swoje imię.

Aby jednak przedostać się do tego środowiska i móc zarabiać, najważniejszy jest pomysł na biznes, a także pomysł na to, jak zacząć go rozwijać. Niezbędny jest zatem dobry biznesplan. I choć jego stworzenie może wydawać się problematyczne, w rzeczywistości nie jest to takie trudne. Wystarczy mieć na uwadze kilka zasad i wskazówek.

Co to jest biznesplan?

Biznesplan to swego rodzaju mapa potrzeb firmy określająca możliwe kierunki rozwoju oraz konieczne do spełnienia warunki, dzięki którym realizacja rozwoju będzie możliwa. Rolą biznesplanu jest przygotowanie do prowadzenia firmy i stworzenie podstawy do podejmowania kolejnych decyzji biznesowych. Młodzi przedsiębiorcy z biznesplanu mogą skorzystać jak z kierunkowskazu wskazującego cele i działania konieczne do ich osiągnięcia. W skrócie: zadaniem biznesplanu jest uświadomienie młodemu przedsiębiorcy, jakie są jego oczekiwania względem działalności oraz jakie są jego cele biznesowe i co trzeba zrobić, aby udało się je osiągnąć. Samodzielna praca nad stworzeniem biznesplanu to doskonała okazja, aby dokładnie przeanalizować swój pomysł na działalność i stworzyć mechanizmy, które pozwolą jej odnieść sukces. Dzięki niemu zyskasz świadomość, dlaczego ten rodzaj działalności ma szansę na sukces lub co zrobić, aby stworzyć taką szansę, co odróżnia Twoją propozycję od innych dostępnych na rynku, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, czego mogą oczekiwać od Ciebie potencjalni klienci. To także okazja, aby przeanalizować działalność konkurencji, kapitał i czas potrzebne do rozpoczęcia działalności. Otwieranie firmy bez rzetelnie przygotowanego biznesplanu obarczone jest dużym ryzykiem, warto jednak pamiętać, że dynamiczna sytuacja na rynku sprawia, że konieczne są aktualizacje biznesplanu. Z tego powodu na każdym etapie rozwoju firmy warto zweryfikować jego założenia i dostosować do obecnego etapu rozwoju.

Polecane  Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą - poradnik

Dlaczego warto stworzyć biznesplan?

Samo założenie firmy nie stanowi problemu – można zrobić to nawet poprzez stronę internetową. Zdecydowanie większe wyzwanie stanowi prowadzenie własnej firmy. Wiąże się z nim podejmowanie wielu często bardzo trudnych decyzji związanych z finansami, przez co konsekwencje decyzji mogą być naprawdę bardzo poważne. Aby być w stanie podejmować świadome i poparte dokładną analizą decyzje, warto postawić na szczegółowy opis biznesu zawarty w biznesplanie. Dzięki niemu będzie można z łatwością zweryfikować, czy plany układane przed założeniem działalności sprawdzają się lub czy działanie firmy jest niezgodne z planem i trzeba wdrożyć środki, które pozwolą przywrócić pierwotne założenia. Biznesplan powinien określać działania firmy w najbliższej przyszłości, ale też cele długoterminowe wraz z działaniami koniecznymi do ich osiągnięcia.

Od czego zacząć?

Tworzenie biznesplanu należy rozpocząć od określenia ogólnej strategii i pomysłu na biznes. Młody przedsiębiorca powinien zadać sobie pytanie, co będzie podstawą jego działalności, w jaki sposób chce zarabiać pieniądze, czy oferowane usługi cieszą się obecnie popularnością oraz jak chce docierać z usługami do klientów. To tylko niektóre z bazowych pytań. Warto pamiętać, że każde z nich otoczone jest wieloma kwestiami pobocznymi, których nie można jednak lekceważyć. Bardzo ważny moduł w biznesplanie to sylwetka potencjalnego klienta – mają to być osoby fizyczne czy firmy? Bardzo istotne są cechy grupy docelowej, które pozwolą ułożyć skuteczną strategię marketingową i dostosować oferowany produkt do potrzeb klientów. Jednym z najważniejszych punktów biznesplanu jest plan i prognoza sprzedaży. Co trzeba zrobić? Zaplanować tygodniową lub miesięczną liczbę usług lub produktów, które należy sprzedać, aby działalność była opłacalna. Dzięki stworzeniu takiego planu można z łatwością zweryfikować skuteczność np. reklamy i ocenić tempo rozwoju. Bardzo ważne jest oszacowanie kosztów prowadzenia biznesu z uwzględnieniem ponoszonych co miesiąc kosztów stałych, takich jak składki ZUS, koszty prowadzenia działalności, opłaty za wynajem przestrzeni biurowej, koszty związane z wynagrodzeniami dla pracowników, reklamą itp. Biznesplan musi uwzględniać również koszty zmienne, takie jak koszty szkoleń, usług kurierskich, usług prawnych itp.

Polecane  Zawieszenie działalności gospodarczej w 2022 roku – jak zawiesić działalność i jakie są obowiązki wobec ZUS?

Biznesplan a zarządzanie – jakie informacje zawrzeć?

Istotną część biznesplanu stanowi sfera zarządzania firmą. Znaczenie ma opis kadry zarządzającej, a także kompetencje pracowników. Czynnik ludzki jest bowiem jednym z najważniejszych kryteriów odpowiedzialnych za powodzenie działalności – nawet najlepszy plan na biznes jest niewiele wart, jeśli nie ma osób, które mogą go zrealizować! W tej części biznesplanu warto zawrzeć informacje o wykształceniu i kwalifikacjach kadry kierowniczej, liczbie pracowników, formie zatrudnienia, strukturze organizacyjnej firmy, a także usługach doradczych, z jakich będzie korzystać firma. Biznesplan powinien zawierać również moduł poświęcony konkurencji. Warto zanurzyć się więc w tym temacie i przeanalizować wszystkie czynniki mające wpływ na sytuację rynkową oraz środowisko biznesowe, w którym nowo powstała firma będzie funkcjonować. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia potencjalnych inwestorów, którzy na podstawie biznesplanu będą decydować, czy chcą zainwestować w dane przedsięwzięcie, ale też z punktu widzenia samego przedsiębiorcy. Rzetelnie stworzony biznesplan to najlepsze narzędzie do oceny szans i ryzyka firmy, a najprościej mówiąc – jest to prawdziwy klucz do sukcesu. Z tego powodu biznesplanu nie należy pisać tak, aby zaimponować przyszłym partnerom, a po to, aby szczerze odpowiedzieć sobie na pytania związane z prowadzeniem biznesu i wybrać jak najkorzystniejszy kierunek jego rozwoju.

Czym jest biznesplan i jaka jest jego rola?

Biznesplan to dokument określający możliwe kierunki rozwoju firmy oraz warunki konieczne do realizacji tych planów. Jego rolą jest przygotowanie do prowadzenia firmy i stworzenie podstawy do podejmowania decyzji biznesowych. Pomaga młodym przedsiębiorcom zrozumieć ich cele i opracować strategie na osiągnięcie sukcesu.

Polecane  Zakup telefonu na JDG – na co zwrócić uwagę?

Dlaczego warto stworzyć biznesplan przed założeniem firmy?

Przed założeniem firmy warto stworzyć biznesplan, ponieważ pomaga on podejmować świadome decyzje oparte na dokładnej analizie, co jest kluczowe dla skutecznego zarządzania firmą. Biznesplan pozwala zweryfikować, czy działania firmy są zgodne z planem i wdrożyć korekty tam, gdzie są potrzebne. Biznesplan określa cele krótko- i długoterminowe oraz działania konieczne do ich osiągnięcia.

Jak zacząć tworzenie biznesplanu?

Tworzenie biznesplanu najlepiej zacząć od określenia ogólnej strategii i pomysłu na biznes. Przedsiębiorca powinien zadać sobie pytania dotyczące podstaw działalności, sposobów zarabiania, popularności oferowanych usług oraz metod dotarcia do klientów. Ważne jest także określenie grupy docelowej, aby dostosować strategię marketingową i produkt do klientów.

Jakie informacje związane z zarządzaniem firmą powinny znaleźć się w biznesplanie?

Biznesplan powinien zawierać opis kadry zarządzającej i kompetencji pracowników, strukturę organizacyjną firmy oraz usługi doradcze, z których firma będzie korzystać. Ważne jest również uwzględnienie wykształcenia i kwalifikacji kadry kierowniczej oraz liczby i formy zatrudnienia pracowników.

Dlaczego analiza konkurencji jest ważnym elementem biznesplanu?

Analiza konkurencji jest ważnym elementem biznesplanu, ponieważ pozwala zrozumieć sytuację rynkową i środowisko biznesowe, w którym firma będzie funkcjonować. Taka analiza jest istotna nie tylko dla potencjalnych inwestorów, ale i dla samego przedsiębiorcy – pomaga ocenić szanse i ryzyka. Dzięki rzetelnej analizie konkurencji można też opracować sposoby na wyróżnienie się na rynku.

Źródła:

  • https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00173#1
  • https://6krokow.pl/jak-napisac-biznesplan/
  • https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-vademecum-poczatkujacego-przedsiebiorcy-czyli-jak-napisac-dobry-biznesplan