Lokaty – niskie oprocentowanie, niskie zyski

Obecnie niestety oprocentowanie lokat na pewno nie jest na poziomie, który jest dla klientów banków zadowalający. Wszystko to związane jest z niskimi stopami procentowymi, które na podobnym poziomie utrzymują się w naszym kraju już od dłuższego czasu. To zaś sprawia, że nie możemy budować zysków kapitałowych na lokatach, ponieważ banki nie są w stanie zaoferować nam zadowalającego oprocentowania. Niestety oprocentowanie na poziomie 3-4 procent, z którego potem jeszcze trzeba oddać część na podatek od zysków kapitałowych to śmieszny poziom, który nie będzie w stanie zadowolić nawet osób najmniej wymagających. Jak sobie z tym radzić?

Lokaty – jak zwiększyć zysk?

Jeśli chodzi o dostępne obecnie lokaty nie możemy liczyć na to, że zwiększy się ich oprocentowanie, dopóki nie zostanie zwiększony poziom stóp procentowych. Teoretycznie ekonomiści mówią o tym, że w końcu to nastąpi, jednak przewidywania już od jakiegoś czasu nie mają pokrycia w rzeczywistości, NBP nadal bowiem utrzymuje ten sam poziom, co uniemożliwia budowanie zysków kapitałowych w skuteczny sposób. Jeśli ktoś ma bardzo duży kapitał, może próbować negocjacji z bankiem, by ustalić indywidualny poziom oprocentowania. Jednak to w chodzi w grę wyłącznie w momencie, gdy ta kwota wkładana na lokatę będzie bardzo wysoka. Dlatego taka sytuacja ma miejsce raczej już w ekstremalnych sytuacjach i nie będzie dotyczyć przeciętnego klienta banku.

Inne metody budowania oszczędności

Dlatego dla osób, które chcą zbudować swój kapitał na wysokim poziomie lepsze będą obecnie inne sposoby inwestowania. Między innymi można tutaj mówić o grze na giełdzie czy inwestowaniu w fundusze inwestycyjne, co pozwoli uzyskiwać większą stopę zwrotu. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że taka inwestycja jest oczywiście bardziej ryzykowna, jednak z drugiej strony szansa na zyski także jest większa. Warto więc korzystać z tych możliwości jakie obecnie istnieją i jednocześnie liczyć na to, że jednak dojdzie do pewnej zmiany na rynku finansów i będziemy mieli wyższe oprocentowanie lokat.