Kredyt inwestycyjny – co to jest i kto może się o niego starać?

Prowadzenie firmy wiąże się z określonymi kosztami, które nie zawsze możemy pokryć z naszego bieżącego budżetu. Trzeba się wówczas posiłkować zewnętrznymi źródłami finansowania. W rozwiązaniu naszych problemów finansowych pomocny może być kredyt inwestycyjny.

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny to forma pożyczki przeznaczonej dla firm, która ma pomóc w sfinansowaniu zaplanowanych wcześniej inwestycji. Celem takiej inwestycji powinno być umocnienie pozycji firmy w branży lub też utrzymanie jej na obecnym poziomie. Kredyty inwestycyjne są kredytami celowymi, w ramach których przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystne oprocentowanie i większe kwoty, niż jeśli chodzi o standardowe oferty kredytowe. Takie kredyty różnią się od popularnych kredytów obrotowych, w przypadku których możemy pożyczać pieniądze na bieżącą działalność firmy.

Dla kogo i na jakie cele jest przeznaczony kredyt inwestycyjny?

Kredyty inwestycyjne mogą być przeznaczone przez przedsiębiorcę wyłącznie na określone inwestycje. Ich celem jest rozwój firmy. Mogą to być inwestycje w obiekty firmowe, ale również w określone maszyny i urządzenia. Jako przykłady inwestycji, które sfinansujemy z kredytu inwestycyjnego, możemy podać:

  • zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych,
  • zakup samochodu osobowego lub ciężarowego do firmy,
  • zakup nieruchomości i gruntu,
  • nabycie materiałów budowlanych do modernizacji pomieszczeń produkcyjnych lub biurowych,
  • nabycie sprzętu komputerowego, licencji, praw autorskich.
Polecane  Zakup samochodu krok po kroku – na co zwrócić uwagę?

Na pozytywną decyzję kredytową możemy liczyć, jeśli wykażemy, że planowana przez nas inwestycja wygeneruje taki poziom zysków, który pozwoli na spłatę zaciągniętego zobowiązania w określonych terminach. Oprócz stabilnej sytuacji finansowej banki wymagają określonego stażu działalności. Przyjmuje się, że dla firm jest to minimum 12 lub 24 miesiące, w zależności od branży. Jest to czas, który jest uważany za wystarczający do tego, by można było stwierdzić, że firma przetrwa kolejne lata na rynku, czyli nie zostanie wchłonięta przez konkurencję.

Kredyt inwestycyjny – warunki

Uzyskanie kredytu inwestycyjnego wymaga odpowiednich przygotowań.

Biznes plan

Przede wszystkim w takim przypadku niezbędny jest dobry biznesplan. Na jego podstawie bank oceni, czy prezentowany przez nas pomysł przyniesie oczekiwane zyski, co wpłynie na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. W biznesplanie powinniśmy przede wszystkim zadbać o szczegółowe dane dotyczące przychodów i kosztów na najbliższe lata naszej działalności.

Dokumenty rejestrowe dotyczące firmy

Oprócz tego, zanim rozpoczniemy procedowanie o kredyt inwestycyjny, musimy przygotować szereg innych dokumentów rejestrowych dotyczących firmy. Wśród nich znajduje się umowa spółki, aktualny odpis z KRS, a także zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczych.

Inne

W trakcie wnioskowania o kredyt musimy się liczyć ponadto z tym, że zostaniemy poproszeni o inną dokumentację. Najczęściej bank wymaga w takim przypadku wyciągów z kont bankowych firmy oraz rachunku zysków i strat, a jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą – PIT-ów, czyli rocznych rozliczeń podatku dochodowego.

Polecane  Akredytywa – rodzaje akredytyw i zasada działania

Składanie wniosku o kredyt inwestycyjny

Wniosek o kredyt inwestycyjny złożymy bezpośrednio w oddziale banku, choć coraz częściej możemy się spotkać z możliwością procedowania o taki kredyt online. W przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących wniosku możemy skontaktować się z pracownikiem banku, który udzieli nam szczegółowych informacji.

Kredyt inwestycyjny – wkład własny i okres kredytowania

Do uzyskania większości kredytów inwestycyjnych niezbędny jest wkład własny, czyli określona kwota, którą trzeba przekazać na inwestycję, aby uzyskać dodatkowe finansowanie. W przypadku kredytów inwestycyjnych ten wkład własny wynosi zwykle od 10 do 20 proc. Wszystko jest tutaj jednak uzależnione od wymagań banku. Kredyt inwestycyjny przyznawany jest na dłuższy okres. Może on sięgać nawet 20 lat. To znacznie więcej niż większość standardowych kredytów dla firm. Taki kredyt inwestycyjny zalicza się zatem do kredytów długoterminowych. Możliwa jest jednak jego wcześniejsza spłata, jeśli poczynione przez nas inwestycje przyniosą szybko duże zyski.

Kredyt inwestycyjny – jak wybrać?

Kredyt inwestycyjny oferowany jest przez wiele banków działających na terytorium Polski. Pomocne w wyborze rozwiązania najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb może być skorzystanie z rankingów kredytów inwestycyjnych oraz ze specjalnych kalkulatorów dostępnych online, przez które z łatwością porównamy bieżące oferty kredytowe najbardziej popularnych banków. Dokonując analizy oferowanej nam umowy o kredyt inwestycyjny, powinniśmy sprawdzić jej podstawowe elementy, a więc:

  • całkowity koszt kredytu (obejmujący odsetki, marżę banku i inne opłaty należne bankowi),
  • okres kredytowania,
  • wysokość niezbędnego wkładu własnego lub innej formy zabezpieczenia,
  • walutę kredytu,
  • dostępne formy spłaty kredytu,
  • karencję w spłacie pierwszych rat kredytu.
Polecane  Kredyt na auto – 5 najważniejszych kwestii

Atrakcyjny dla firmy kredyt to taki, który jest dobrze dopasowany do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa, przy jak najniższym koszcie całkowitym, pozwalający na zwiększenie potencjału działalności i konkurencyjności, a także płynności finansowej.

Jak wybrać najlepszy kredyt inwestycyjny dla firmy?

Wnioskowanie o kredyt inwestycyjny wymaga pewnych przygotowań. Jeśli nie chcemy podchodzić do tego tematu samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Wskaże on nam, jakie jest ryzyko i opłacalność inwestycji, pomoże w zebraniu odpowiednich dokumentów i w opracowaniu biznesplanu. Choć pomoc doradcy finansowego będzie się wiązała z określonymi kosztami, to potencjalne zyski z tym związane mogą niejednokrotnie przekroczyć poniesione przez nas nakłady. Korzystając zatem z dużego doświadczenia takich doradców, nie tylko uzyskamy pozytywną decyzję kredytową, ale również dopasujemy taki kredyt inwestycyjny do naszych bieżących potrzeb.

Kredyty inwestycyjne dostępne są w większości działających na terenie Polski banków, które udostępniają swoją ofertę dla firmy. Możliwości jest tutaj wiele, ale bardzo wyróżniającą się ofertę kredytów inwestycyjnych ma Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Możemy tutaj liczyć m.in. na wysokie kwoty kredytu, obejmujące nawet 90% wartości inwestycji, a także na długą karencję w spłacie, która sięga maksymalnie nawet 24 miesięcy. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ pozwala ono na pokrycie rat do spłaty z generowanych już dzięki inwestycjom dodatkowych zysków. Santander Consumer Bank oferuje ponadto kredyt inwestycyjny w różnych walutach. Oprócz polskich złotych mogą to być także euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie, a nawet franki szwajcarskie. To wszystko jest dostępne przy okresie kredytowania sięgającym 15 lat.

Źródła

  1. https://www.bankier.pl/smart/kredyt-inwestycyjny-co-to-jest-i-jak-go-dostac
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/8788,kredyty-dla-firm,jak-otrzymac-kredyt-inwestycyjny,1,1
  3. https://pozyczkaportal.pl/kredyt-inwestycyjny-uzyskac/
  4. https://rynekinwestycji.pl/warto-wiedziec-o-kredytach-inwestycyjnych/