Umiejętność zarządzania własnymi finansami to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności każdego dorosłego. W artykule zdradzimy sprawdzone sposoby na to, jak skutecznie i bez wysiłku… kontrolować stan konta.
Właściwe zarządzanie domowym budżetem to jedna z najważniejszych i najbardziej pożądanych umiejętności w dorosłym życiu. Ze względu na fakt, że polski system edukacji pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia, nauka tych jakże ważnych kompetencji odbywa się z reguły… w praktyce, metodą prób i (nierzadko bolesnych) błędów. Jak kontrolować swoje finanse, aby zbudować pozytywne nawyki?
Jak kontrolować budżet domowy — 4 sprawdzone sposoby
-
Zapisuj wydatki
Wprawne zarządzenie finansami warto zacząć od dogłębnej analizy własnego budżetu. Jeśli nie wiesz, ile pieniędzy wydajesz i na co przeznaczasz określone kwoty, to w Twoim portfelu na dobre rozgości się chaos. A ten z pewnością nie wspiera rozsądnych decyzji. Od czego zacząć? Pierwszym krokiem do poprawy kontroli nad stanem konta powinno być zapisywanie wszystkich, nawet najmniejszych wydatków. Najlepiej z podziałem na konkretne kategorie. W zależności od swoich preferencji zapiski możesz wykonywać w zeszycie, arkuszu kalkulacyjnym czy aplikacji na smartfona. Możesz być pewien, że po 2–3 miesiącach regularnych działań wnioski okażą się dla Ciebie… sporym zaskoczeniem.
-
Zweryfikuj produkty bankowe
Czy wiesz, że przypadkowo wybrane produkty bankowe (ROR, konto oszczędnościowe czy kredyt bankowy) mogą w ciągu roku wygenerować nawet kilkaset złotych zbędnych kosztów? Aby uniknąć zbędnych wydatków:
- zrezygnuj z produktów bankowych, z których nie korzystasz;
- zamień drogie w obsłudze konto osobiste na darmowe konto internetowe;
- poszukaj banku, który oferuje konto oszczędnościowe z wysokim oprocentowaniem i… brakiem opłat za przelewy na konto osobiste. To właśnie one często są źródłem wysokich kosztów, z których wielu klientów zupełnie nie zdaje sobie sprawy.
-
Odkładaj choćby niewielkie kwoty
Pandemia COVID-19 udowodniła Polakom, jak ważne jest posiadanie choćby minimalnych oszczędności. Aby zachować finansowe bezpieczeństwo i większą kontrolę nad domowym budżetem, regularnie odkładaj choćby niewielkie kwoty. Aby pieniądze same na siebie zarabiały i nie traciły na wartości, umieść je na atrakcyjnie oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Jeśli chcesz uniknąć argumentu „nie mam z czego oszczędzać”, określ minimalną kwotę, jaką możesz w każdym miesiącu odkładać. Następnie na koncie osobistym ustaw zlecenie stałe. Taka dyspozycja sprawi, że określona kwota będzie wędrować na konto oszczędnościowe automatycznie, bez Twojego udziału. To, co jednak najważniejsze — zadbaj o to, aby bank wykonał transfer środków nie pod koniec miesiąca, kiedy Twoje konto często świeci już pustkami, lecz zaledwie kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia.
-
Korzystaj z systemu bankowości internetowej
Korzystanie z usług bankowości elektronicznej pomoże Ci oszczędzić czas (a ten jest przecież dzisiaj równie cenny, co pieniądze) i znacząco poprawić komfort bankowania. Wykonując operacje bankowe przy pomocy komputera lub smartfona, uniezależnisz bankowanie od godzin pracy oddziałów, a wszystkie potrzebne czynności wykonasz szybciej i wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej.
Bankowość elektroniczna zapewni Ci:
- bezpłatny dostęp do informacji o produktach z komputera, tabletu czy smartfona. O każdej porze, z dowolnego miejsca na świecie;
- możliwość bezpiecznego logowania indywidualnym numerem ICN;
- możliwość spłaty karty kredytowej i rat kredytu — szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu;
- możliwość czasowej blokady karty lub jej zastrzeżenie. Jest to szczególnie ważne, jeśli przebywasz za granicą lub w miejscu, w którym nie ma oddziału banku;
- dostęp do Twoich dokumentów, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;
- szybki i wygodny dostęp do historii operacji;
- możliwość szybkiego wzięcia kredytu (np. gotówkowego). Dzięki internetowej procedurze wszystkie czynności (łącznie z zawarciem umowy) wykonasz online;
- możliwość założenia atrakcyjnie oprocentowanej lokaty i/lub konta oszczędnościowego.
Źródło:
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/dobre-planowanie-czyli-jak-kontrolowac-wydatki/4cz4kh1