Dywersyfikacja inwestycji – na czym polega? Dlaczego warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?

Dywersyfikacja inwestycji to lokowanie środków finansowych w różne produkty. Ten sposób pozwala zredukować ewentualne ryzyko utraty ich wartości. Sprawdź, na czym to polega, dlaczego warto dywersyfikować portfel inwestycyjny i jak skutecznie to robić. Poniżej znajdziesz praktyczne porady na temat rozsądnego inwestowania.

Co to jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Warren Buffett, amerykański inwestor giełdowy i znany przedsiębiorca, dał kiedyś wszystkim inwestorom prostą i krótką radę: „Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”. Oznacza to, że nie jest rozsądnym wyjściem lokowanie wszystkich swoich środków finansowych w jeden typ inwestycji – na przykład akcje jednej spółki, jedną walutę czy nieruchomości mieszkaniowe. Wtedy portfel nie jest zdywersyfikowany i należy uzupełnić go innego rodzaju walorami. Rozwiązaniem jest dywersyfikacja inwestycji.

Należy postawić na różne aktywa, a w obrębie jednego także je różnicować. Większa liczba spółek jest bezpieczniejsza niż skupienie się na jednej czy dwóch. Dywersyfikacja polega na takim podzieleniu kapitału finansowego, by ulokować go w wiele produktów finansowych.

W ten sposób ryzyko będzie niższe, a ew. straty mniejsze. Może też okazać się, że zyski wypracowane z innych walorów pokryją poniesione straty. Bezpieczniej rozbić kapitał na kilka inwestycji, bo wtedy portfel inwestycyjny – oszczędności – będzie bardziej stabilny, mniej podatny na wahania rynku i zmiany koniunktury.

Polecane  Wyprzedaż rocznika 2020 – jak sfinansować zakup samochodu?

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – podstawowe korzyści

Niższe ryzyko. Dywersyfikacja inwestycji polega na urozmaiceniu portfela inwestycyjnego, by maksymalnie obniżyć ew. ryzyko. Nie wyklucza go całkowicie, ale zmniejsza. Inwestor powinien ulokować swój kapitał w co najmniej kilka instrumentów, nie w jeden – między innymi w nieruchomości, lokaty, kryptowaluty, złoto, obligacje i akcje czy nowoczesne technologie.

Brak problemów finansowych. Podział środków między różne rodzaje inwestycji i rynki to elementarna zasada budowania długoterminowego portfela. Dywersyfikacja inwestycji to sposób na uniknięcie finansowych problemów.

Pieniądze na przyszłość. Dywersyfikacja jest polecana dla inwestorów, którzy mają długi horyzont czasowy. Pozwala w spokoju zaoszczędzić na emeryturę lub na łatwiejszy start w życie dla dziecka. Można te środki przeznaczyć na zakup dla niego mieszkania czy budowę domu.

Możliwość zbudowania poduszki finansowej. Rolą dywersyfikacji portfela inwestycyjnego jest uzyskanie poduszki finansowej1. By mieć na to szansę, należy opracować odpowiednie założenia na początek, które będą obejmować cele finansowe i ryzyko.

Inwestuj jedynie wolne środki. Nie powinno się inwestować wtedy, gdy masz kredyty hipoteczne, pożyczki gotówkowe czy jeszcze inne zobowiązania finansowe. Ich spłata wiąże się z ryzykiem i może generować problemy. W razie utraty środków i na przykład pracy łatwo wtedy wpaść w poważne długi.

Polecana jest dywersyfikacja w modelu zachowawczym, która obejmuje inwestowanie długoterminowe. Zaletą takiego działania jest stabilność i niższe ryzyko. Inwestycje mogą dotyczyć m.in. złota, obligacji Skarbu Państwa, lokat bankowych czy nieruchomości.

Polecane  Kredyt gotówkowy – charakterystyka kredytu konsumpcyjnego

Systematyczne budowanie poduszki z bieżących wpływów to rozsądne podejście do inwestowania. Takie zabezpieczenie nabiera znaczenia przede wszystkim w okresie turbulencji na rynku kapitałowym i pozwala spać spokojniej.

Jak dywersyfikować portfel inwestycyjny?

Szeroki wybór aktywów do inwestycji obejmuje między innymi:

  • akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych,
  • obligacje,
  • lokaty bankowe,
  • złoto inwestycyjne i inne metale szlachetne oraz surowce,
  • fundusze ETF,
  • nieruchomości mieszkaniowe i komercyjne (biurowe, magazyny)
  • waluty,
  • kryptowaluty,
  • dzieła sztuki,
  • monety kolekcjonerskie.

Śledź na bieżąco sytuację na rynku finansowym

Bądź na bieżąco i co kilka miesięcy dokonaj analizy, jak wygląda aktualnie rynek, jakie są trendy, w jaki sposób pracują Twoje pieniądze. W razie konieczności musisz szybko skorygować założenia i zainwestować w coś innego. Można kontrolować to samodzielnie albo zlecić specjalistom. W drugim przypadku też należy sprawdzać, jak dywersyfikują oni ryzyko. Co jakiś czas konieczne będą modyfikacje, które dostosują Twój portfel do akceptowalnego poziomu ryzyka oraz do zmian na różnych rynkach.

Do wyboru masz też dwa rodzaje strategii – zachowawczą oraz agresywną. Pierwszy model obejmuje bezpieczne aktywa, nazywane też „bezpieczną przystanią” dla wolnych środków. Z kolei drugi model polega na lokowaniu środków w bardziej ryzykowne aktywa.

Można uzyskać najbardziej satysfakcjonujące zyski w jak najkrótszym czasie. Zysk jest w tym przypadku atrakcyjną premią za ryzyko. Mogą to być między innymi start-upy oraz fundusze wysokiego ryzyka. Warto jednak kierować się zawsze zasadą, by nawet w najlepiej zapowiadające się projekty inwestować z dystansem i powściągliwością.

Polecane  Zakup samochodu krok po kroku – na co zwrócić uwagę?

Inwestowanie w niezależne od siebie aktywa

To nie wszystko. Sprawdza się lokowanie środków w aktywa, które są od siebie niezależne, by mieć większą szansę na to, że inaczej będą one reagować na zmiany zachodzące na rynku. Takie działania pozwolą w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko utraty kapitału.

Gdy złoto jest w cenie, gorsze zyski wypracowują akcje i waluty. Taka sytuacja zachodzi wtedy, gdy na świecie nie dzieje się dobrze, bo są konflikty zbrojne, rośnie inflacja, występują kryzysy klimatyczne czy ogromne pożary lub powodzie. W sytuacji, w której wartość jednego aktywa spadnie, inne mogą generować zysk, a nawet pokryć powstałą stratę.

Dywersyfikacja to także czas inwestycji

Dywersyfikacja to rodzaj aktywów oraz czas inwestycji. W akcje można inwestować choćby na kilka godzin. W złoto czy w nieruchomości już nie, gdyż jest to znacznie bardziej stabilny rynek. Inne też oferuje możliwości – pozwala nawet na inwestowanie wielopokoleniowe. Wiąże się z tym wiele korzyści – jak brak ryzyka kredytowego, ochrona inflacyjna czy niskie powiązanie z pozostałymi aktywami.

Źródła

  • https://biznes.wprost.pl/poradnik/twoj-portfel/10776433/dywersyfikacja-portfela-na-czym-polega-i-jak-ja-przeprowadzic.html
  • https://www.nn.pl/blog/posts/2021/poduszka-finansowa-co-to-jest.html

1Czytaj więcej: https://www.nn.pl/blog/posts/2021/poduszka-finansowa-co-to-jest.html