Akredytywa – rodzaje akredytyw i zasada działania

Akredytywa to bankowe zabezpieczenie transakcji. Jest propozycją głównie dla firm nawiązujących współpracę z zagranicznymi kontrahentami, jednak nie tylko. Dzięki niej bezpieczni są zarówno eksporterzy, jak i importerzy. Jedni mają pewność, że otrzymają zapłatę, natomiast drudzy, że ich towar zostanie dostarczony. Chcesz wiedzieć, na czym to polega? Postaramy Ci się wyjaśnić!

Akredytywa – na czym polega?

Obecnie banki świadczą nie tylko usługi typowo finansowe. Poza nimi firmy mogą korzystać z zabezpieczeń swoich transakcji z kontrahentem. Wśród najpopularniejszych rozwiązań poza kredytami są: gwarancje bankowe, inkaso, poręczenia i akredytywy. Jeśli chodzi o samo pojęcie akredytywy, to jest ono bardzo proste. Chodzi o to, że bank zobowiązuje się do wypłaty na rzecz dostawcy określonej kwoty po spełnieniu przez niego konkretnych warunków. Akredytywę może zlecić w banku tylko i wyłącznie kupujący, jednak najczęściej decyduje się na ten krok po żądaniu dostawcy.

Schemat działania akredytywy jest dość prosty. Na początku importer musi zlecić w banku jej otwarcie, a następnie wraz z placówką bankową ustalić konkretne warunki umowy. Chodzi o określenie sumy wypłaty, terminu oraz warunków, jakie musi spełnić dostawca. Kolejnym krokiem jest otwarcie akredytywy i zablokowanie ustalonej przez strony kwoty na rachunku zlecającego. Teraz czas na dostawcę towaru, który w określonym terminie musi dostarczyć do banku dowody na wykonanie umowy. Najczęściej są to listy przewozowe. Po sprawdzeniu przez bank dostarczonych dokumentów środki zostają uruchomione.

Polecane  Zakup samochodu krok po kroku – na co zwrócić uwagę?

Akredytywa i jej rodzaje

Możemy natknąć się na różne rodzaje akredytywy. Możemy podzielić je według kilku kategorii.

Według Prawa Bankowego:

  • akredytywa dokumentowa – bank wypłaca określoną kwotę po spełnieniu przez dostawcę określonych warunków,
  • akredytywa pieniężna – bank zwraca kwotę wypłaconą beneficjentowi lub skupuje weksel trasowany.

Według uprawnień banku otwierającego:

  • akredytywa odwołalna – bank może odwołać albo zmienić swoje zobowiązanie do momentu aż bank pośredniczący uzna dokumenty,
  • akredytywa nieodwołalna – bank nie może jej zmienić ani odwołać.

Według uprawnień banku pośredniczącego:

  • akredytywa potwierdzona,
  • akredytywa niepotwierdzona.

Według sposobu płatności:

  • akredytywa gotówkowa,
  • akredytywa z odroczonym terminem płatności,
  • akredytywa akceptacyjna,
  • akredytywa negocjacyjna.

Akredytywa – koszty

Akredytywa oczywiście zapewnia spore bezpieczeństwo, jednak dla przedsiębiorcy jest to dość kosztowne rozwiązanie, które zawsze warto dokładnie rozważyć i przeanalizować. Banki pobierają opłaty za badanie dokumentacji przewozowej, potwierdzenie wykonania umowy, przygotowanie umowy akredytywy. Dodatkowo przedsiębiorca musi liczyć się również z prowizją od 0,2% do 0,3%. Opłat może być zdecydowanie więcej i może okazać się, że nawet zmiana warunków oraz wypłata akredytywy będzie płatna. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób skonstruowana jest nasza umowa, więc powinniśmy ją bardzo dokładnie przestudiować. Dlatego warto zadać sobie pytanie, czy akredytywa w konkretnym przypadku jest zasadna. Na pewno będzie ona opłacalna w momencie, kiedy obawiamy się o wiarygodność dostawcy oraz zawieramy transakcje na naprawdę duże kwoty i chcemy czuć się bezpiecznie.

Polecane  Kredyt na auto – 5 najważniejszych kwestii

Ostateczne warunki akredytywy zależą od konkretnego banku. Dlatego warto poszukać najlepszej propozycji i rozważyć wszelkie za i przeciw. Dobrze będzie skorzystać z pomocy i podpowiedzi doradcy finansowego. Być może akredytywa pozwoli nam na bardziej zdecydowane działania i zmniejszy nasz strach przed umowami z zagranicznymi kontrahentami, ponieważ w każdej chwili będziemy w pełni zabezpieczeni i będziemy mieć pewność, że naszym finansom nic nie grozi.

Źródła:

  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/akredytywa-rodzaje-akredytyw-i-zasada-dzialania
  • https://wspieramyfirmy.pl/akredytywa-co-to-jest-i-na-czym-polega/